OBCHODY 75. ROCZNICY POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ
- MSZA W KOŚCIELE GARNIZONOWYM W GDAŃSKU-WRZESZCZU. 

12.02.2017 r

Armia Krajowa - ewenement okupowanej Europy.

„..Nas nie stanie, lecz ty nie zaginiesz.
pieśń cię weźmie, legenda przechowa.
wichrem chwały w historię popłyniesz,
ARMIO KRAJOWA!.„

/Zbigniew Kabata ps. „Bobo”/

75 lat temu, 14 lutego 1942 roku, powstała Armia Krajowa. Zbrojne ramie Polskiego Państwa Podziemnego. Z tej okazji w niedzielę 12 lutego 2017 o godzinie 13.00 , w kościele pw. św. App Piotra i Pawła, Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Odkupiciela, w Gdańsku Wrzeszczu została odprawiona uroczysta msza święta, w intencji tych którzy odeszli w walce, co zmarli zamordowani i zamęczeni w katowniach hitlerowskich, sowieckich i stalinowskich, zgładzeni w obozach hitlerowskich i łagrach na nieludzkiej ziemi, oraz o tych którzy przeżywszy wojnę, a nie doczekali dzisiejszego dnia.

Na zaproszenie Koła Gdańsk-Wrzeszcz, by odprawić tę uroczysta mszę święta oraz poświecić tablice, przyjechał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup gen brygady Józef Guzdek Ordynariusz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Homilia była wyjątkowa. Na długo zapamiętamy słowa homilii wypowiedzianej przez Księdza Biskupa. Każde zdanie mogłoby się stać kanwą osobnej szerokiej wypowiedzi, rozwinięcia mądrego motta. To swoiste rekolekcje trafiające do umysłów i serc wszystkich bez wyjątku. Także Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup gen brygady Józef Guzdek Ordynariusz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego wystosował specjalny list pasterski do członków Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z okazji tej wspaniałej rocznicy.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego, kontradmirał Krzysztof Jaworski - Dowódca 3 flotylli okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego, Dowódca Garnizonu Gdańsk podpułkownik Piotr Piątkowski, pułkownik Andrzej Płocha - Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku, pułkownik SG dr Piotr Patla Komendant Morskiego Oddziału SG im. pułkownika Karola Bacza, pułkownik nawigator Adam Foremny- Zastępca Dowódcy 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim, dr. Janusz Marszalec, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dyrektor Oddziału Gdańskiego TVP Pani Joanna Strzemieczna-Rozen. Prezesi Kół Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 19. Zarząd Okręgu Pomorskiego Światowego związku żołnierzy Armii Krajowej był reprezentowany przez: kpt. w st. spocz. prof. Jerzego Grzywacza-Prezesa Zarządu, kpt. w st. spocz. Tomasza Kuplickiego Wiceprezesa Zarządu, kpt. w st. spocz. Krystynę Cembrzyńską-Piłat Wiceprezesa Zarządu. Dziecięca grupa rekonstrukcyjna „Czata 49”, z szkoły na Orunii, pod opieką i kierownictwem Pana Piotra Czerepuka.

W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej wszystkich formacji, a ku pamięci następnym żyjącym, została przez Koła Gdańsk – Wrzeszcz ufundowana pamiątkowa tablica z okazji 75.rocznicy przemianowania ZWZ w AK. Uroczysty akt erekcyjny podpisali i tablice odsłonili: Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz, Wice Marszałek Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski, mjr w st. spocz. prof. dr hab. n. med. Stefan Raszeja, żołnierz Gryfa Pomorskiego i Armii Krajowej, Honorowy Prezes Koła Gdańsk Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kmdr w st. spocz. Roman Rakowski VM, mgr Marlena Grzelak – Dyrektor Zespołu Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21 w Gdańsku im. Armii Krajowej, Proboszcz Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Odkupiciela w Gdańsku Wrzeszczu kościoła garnizonowego pw. św. App. Piotra i Pawła Ksiądz kmdr por. Sławomir Pałka.

Przed tablicą został zaciągnięty honorowy posterunek złożony z żołnierzy 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. W mszy świętej uczestniczyła także kompania honorowa 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim wraz z swym pocztem sztandarowym i orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dodatkowo były poczty sztandarowe Kół Gdańska, Oliwy, Wrzeszcza, Związku Piłsudczyków, Zespołu Szkół nr 21 im. Armii Krajowej na Morenie.

Ta podniosła uroczystość wypełniła kościół garnizonowy po brzegi wiernymi, zaproszonymi gośćmi i tymi z ostatnich Akowców, którym zdrowie i siły pozwoliły na to by stanąć ramię w ramie i oddać hołd swoim koleżankom i kolegom. Hymn Narodowy na rozpoczęcie mszy św., odśpiewana pieśń „O Panie któryś jest na niebie”, a na zakończenie „Boże coś Polskę” poruszało i wzruszało, bo i czas i ludzie i miejsce i okazja szczególna. Wyjątkowe przepełnione olbrzymimi emocjami spotkanie dla nas wszystkich uczestników spotkania. Dla nas wszystkich, starszych i młodszych i tych najmłodszych, to wyjątkowe wydarzenie, to niezapomniane chwile i spotkanie. Dla tych najmłodszych, bo była to dla nich żywa lekcja historii, patriotyzmu, uczenia się wspólnego języka z pokoleniem swoich dziadków i pradziadków. Próby zrozumienia ich pojęcia patriotyzmu wypowiadanego słowami żołnierzy Armii Krajowej – odchodzącego pokolenia. Wspólna uroczystość – msza święta, sprawowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego w asyście pocztów sztandarowych, kompani wojska, to najlepsze co mogło w tę zimną niedzielę spotkać tych młodych ludzi, by zapadło im głęboko w pamięć, by podjęli próbę zrozumienia i mówienia językiem starszego pokolenia.

Zachowanej ciągłości od 1939 r., to blaski i cienie, to jasne i te ciemniejsze strony odzwierciedlające ludzkie życie i jego postawy. bo też i ludzie ją tworzyli. Ale niewątpliwe i bezsprzecznie w swej przytłaczającej części w swych „99 procentach” to ludzie o wielkim poczuciu odpowiedzialności za Ojczyznę - Państwo, Ci którzy tworzyli warstwę podstawową tę będącą na pierwszej linii . Dla nich było to działanie wypływjące z DNA, z tego co było i jest istotą życia jak oddychanie. Nie kalkulowali, bez ekonomicznego wyrachowania, bez pytania „za ile”, szli bo tak trzeba było, bez względu na brud wojny, pełni moralnych i wewnętrznych sprzeczności. Szli bo gdzieś ponad tym wszystkim była POLSKA pisana dużymi literami, ale nie wykrzyczana, bo ich intymna wewnętrzna, nie potrzebującą blichtru i zbędnego patosu.

Będąc ludźmi podejmowali ludzkie odruchy. Nie obcy był im strach, szaleńcza brawura nieobliczalne ryzykanctwo, ale też i dzięki Armii Krajowej i szkoleniom - karność i świadome militarne w każdej swej płaszczyźnie działanie. To dlatego stanowili oni sól tej ziemi, wtedy i później.

Mając doświadczenie lat minionych stanowili tę sól – POLSKI, jak była w latach komuny. Poniewierani latami, walczący o swoje miejsce, budujący społeczeństwo obywatelskie i pojęcie patriotyzmu prostego jak oddychanie, nigdy nie stali z ręką wyciągniętą by otrzymać, bo w ich świadomości i pojęciu to oni chcieli zawsze dawać – ojczyźnie społeczeństwu po prostu Polsce. To oni, Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, co byli z Hubalem, ci z Warszawskiego i Lwowskiego Powstania, z Gryfa Pomorskiego, Wołynia i Gór Świętokrzyskich, Wileńszczyzny, Nowogródka i „Ostrej Bramy’ i z każdego innego zakątka Rzeczpospolitej istniejącej w podziemiu, budowali Polską powojenną rzeczywistość, we wszystkich aspektach życia społecznego. Wybitni profesorowie medycyny, architekci, członkowie PAN, lekarze, twórcy, inżynierowie, ekonomiści, prawnicy. Nie ma chyba dziedziny życia, w której nie zostawiliby swego piętna, dla Polski o którą walczyli. Bo tak pojmowali swoją rolę i swoje miejsce w Polsce takiej jaka była.

To dzięki nim że przetrwali, bez wyklętych , przeklętych i niezłomnych , wychowali tych którzy mogli wyjść w 1956,68 70,76 czy 80 roku. Uczyli młode pokolenie, kochać Polskę taką jaka była – POLSKĘ a nie wymyślony twór komunizmu. POLSKĘ pisaną wielkimi literami. To oni przechowywali w rodzinach, w swych domach tę legendę Armii Krajowej utożsamianej z WOLNĄ POLSKĄ. Bo przywołując słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości..”

To dzięki nim dzisiaj mamy tę Polskę o którą winniśmy dbać, bo wolność nie jest nam dana raz na zawsze. I pewnie z powodu tego stosunku AK do świętości Państwa i Państwowości, na dyplomie złotej odznaki „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” jest maksyma: „SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX” - DOBRO RZECZYPOSPOLITEJ NAJWYŻSZYM PRAWEM

Całość uroczystości była rejestrowana przez kamery gdańskiego Oddziału TVP. Dlatego w niedzielę 12 lutego, o godzinie 18.00 w głównym wydaniu PANORAMY, informacją główną czyli otwierającą to wydanie, wraz z pierwszym komunikatem na tzw. „pasku”, była informacja o mszy świętej, w kościele garnizonowym w Gdańsku - Wrzeszczu z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, oraz z tym związane odsłonięcie i poświecenie tablicy. Dodatkowo w najbliższym czasie, w TVP3 Gdańsk, będzie obszerny materiał i relacja z tej wspaniałej uroczystości.

Relacja Wojciech Rakowski

 

 

 

  WSTECZ