Kwatery spoczynku:

Koło Gdańsk
Kwatera Żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

oraz Ściana Pamięci na której montowane są tablice pamiątkowe
(pierwsze 9 zamontowano w styczniu 2002 roku).

 

 

Koło Sopot – Kwatera Żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Komunalnym
w Sopocie

 

W dniu 16.05.2017 odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie po renowacji Tablicy Epitafijnej na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie. Uroczystość odbyła się z udziałem kombatantów ŚZŻAK, Prezydenta Sopotu, Władz Miejskich i Sponsorów odnowienia tablicy. W uroczystości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe i Kompania Honorowa i Orkiestra Marynarki Wojennej.

 

 

 

 

 

Dnia 30 września 2000 roku w ramach obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego - ŚZŻAK- Koło Sopot, Rada Miasta Sopotu oraz Prezydent Miasta Sopotu wystosowali zaproszenie na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia ŚCIANY EPITAFIJNO-URNOWEJ

UCHWAŁA NR. XVII/260/2000 RADY MIASTA SOPOTU z dnia 29 września 2000 roku w sprawie sprawowania opieki nad Kwaterą Żołnierzy Armii Krajowej.

Dnia 19 września 1995 roku PREZYDENT MIASTA SOPOTU JAN KOZŁOWSKI podpisał pismo wyrażające zgodę na wyodrębnienie kwatery dla zmarłych żołnierzy AK.

 

Cmentarz wojenny w Wejherowie - grób symboliczny kpt. Kasztelana którego zamordowali faszyści niemieccy przez zgilotynowanie w Królewcu.

Witold Kulesza z Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN na 8 stronach opisuje dramat rodziny kpt. Antoniego Kasztelana - pt. Niemieckie morderstwo sadowe dokonane na kapitanie Antonim Kasztelanie w świetle aktu procesu.
Ur.27.IV.1896r. Bohaterski oficer kontrwywiadu w II R.P. 1.IX.l939r, dołączył do obrońców Helu. Był tłumaczem podczas rozmów kapitulacji w sopockim Grand Hotelu. Jeniec honorowy trafił do oflagu w Nienburgu, wiezień gestapo w Gdańsku, następnie obóz koncentracyjny w Stutthofie o nr.10433, skazany na karę śmierci, którą wykonano 14.XII.l942 r. przez zgilotynowanie
w Królewcu. Ciała nie odnaleziono

Cmentarz Garnizonowy Niepodległościowych Związków Kombatanckich poświęcony 27.09.2008 roku przez ks. prałata komadora Mariana Próchniala,
w obecności Admirała Floty Marynarki Wojennej Andrzeja Karwety.

Na tym cmentarzu jest symboliczny grób "INKI" - Danuty Siedzikówny.
Nadal chowani są tam AK-owcy.

 

 

  WSTECZ