INFORMACJA O PUBLIKACJACH I WYSTAWACH IPN
W LATACH 2002 – 2014

ZAPOWIEDZI NA LATA 2014

ZAPOWIEDZI NA LATA 2015

PORTALE EDUKACYJNE IPN

link do spisu  >>>

więcej informacji w siedzibie Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Sopot ul. Czyźewskiego 13.

Komunikaty:

Informacje o spotkaniach i uroczystościach:

   
   
24.12.2018

 

Wszelkiej pomyślności, szczęścia, zdrowia i radości
z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku

życzy
Zarząd Okręgu Pomorskiego
Światowego Związku Żołnierzy
Armii Krajowej

 


 

 

 

17.12.2018

 

  SPOTKANIE OPŁATKOWE KOŁA WRZESZCZ ŚZŻAK

17 grudnia 2018 odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Wrzeszcz ŚZŻAK.

W spotkaniu udział wzięli członkowie Koła, zaprzyjaźnieni przedstawiciele wojska, władze Okręgu Pomorskiego z prof. Jerzym Grzywaczem na czele.

Modlitwę zmówił i opłatek pobłogosławił ksiądz kmdr por. Sławomir Pałka.

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
11.12.2018

 

   SPOTKANIE OPŁATKOWE KOŁA GDAŃSK ŚZŻAK

11 grudnia 2018 odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Gdańsk ŚZŻAK
i Stowarzyszenia Kwatera Akowska. W spotkaniu udział wzięli członkowie Koła i Stowarzyszenia.

Jak co roku mogliśmy liczyć na obecność władz miasta, które reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Kowalczuk.

Nie zabrakło przyjaciół Koła, władz Okręgu z prof. Jerzym Grzywaczem na czele i Księdza Prałata Ireneusza Bradtke, proboszcza Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Dziękujemy za życzenia, ciepłe słowa i wszystkim osobom (zwłaszcza uczniom zaprzyjaźnionego gimnazjum) zaangażowanym w przygotowanie spotkania.

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
02.12.2018

 

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ W KOŚCIELE MARIACKIM
SŁUPSK

 W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie słupskiego Inspektoratu ŚZŻAK ufundowali tablicę pamiątkową w hołdzie bohaterom sprawy narodowej, której uroczyste odsłonięcie w Kościele Mariackim w Słupsku nastąpiło 02.12.2018 roku.

Kombatanci i weterani uczestniczyli także w wielu spotkaniach patriotycznych z młodzieżą słupskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych.

Relacja: Janina Ewa Pabich
fotografie: Marcin Lasoń

 

 

 

 


 

   
25.11.2018

 

      KONCERT W KOLEGIACIE NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSOWEGO W GDAŃSKU-WRZESZCZU

Relacja i fotografia: Wojciech Rakowski

25 listopada 2018 r. Koło Gdańsk-Wrzeszcz zorganizowało we współpracy z Towarzystwem Śpiewaczym im Karola Szymanowskiego przy Kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku uroczystą mszą świętą. Msza była w intencji ks. ppłk Józefa Zator Przytockiego ps. Czeremosz - kapelana i dziekana obszaru południowego i Korpusu Krakowskiego Armii Krajowej w 40 rocznicę śmierci, oraz ks. infułata Stanisława Bogdanowicza - następcy ks. Józefa Zator Przytockiego w Bazylice Mariackiej i serdecznego opiekuna środowiska Akowskiego w latach komunistycznego prześladowania żołnierzy Armii Krajowej. Msza była połączona z Koncertem dla Niepodległej, w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości . . . 


cała relacja i zdjęcia >>>


 

 


 

   
11.11.2018

 

   XVI PARADA NIEPODLEGŁOŚCI W GDAŃSKU

11 listopada 2018 roku odbyła się kolejna już XVI Parada Niepodległości w Gdańsku. Zbiórka rozpoczęła się o godzinie 8:30 na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9:30 rozpoczęło się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny – Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską – pod pomnik króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym – a potem na Długi Targ, gdzie o 11:30 zostało zrobione wielkie zdjęcie zebranych ludzi.

Podczas przemarszu pochodowi towarzyszyły śpiewane przez zespoły pieśni patriotyczne i bicie dzwonów kościelnych.

W pochodzie jak co roku uczestniczyły władze miasta z Prezydentem Pawłem Adamowiczem, Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem i przewodniczącym Rady Miasta Bogdanem Oleszkiem na czele.

Były wozy bojowe i stare samochody. Liczne grupy rekonstrukcyjne: husaria, ułani, żołnierze wojsk napoleońskich i Garnizonu Gdańsk. Grupa rekonstrukcyjna „Czata 49” maszerowała z kombatantami z Armii Krajowej.

Szły ekipy z różnych szkół gdańskich i organizacji społecznych. 

Cały pochód był biało-czerwony. Licznie zgromadzeni widzowie mieli flagi narodowe, biało-czerwone szaliki, kapelusze, rozetki i różne emblematy.

Podczas przystanku na Targu Drzewnym do zebranych przemówił Prezydent Gdańska i został odśpiewany hymn narodowy.

W tegorocznej Paradzie udział wzięło około 30 tys. osób.

relacja i zdjęcia: Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
11.11.2018

 

  NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - SOPOT

11 listopada 2018 r. w Sopocie w 100.rocznicę Odzyskania Niepodległości odbyło się wiele uroczystości z udziałem mieszkańców: "Bieg Niepodległej", przejazd ulicą Bohaterów Monte Cassino wozów strażackich i zabytkowych samochodów, oraz parada motocyklowa i rowerowa która zakończyła się na Placu Zdrojowym.

W Muszli Koncertowej przy molo odbył się koncert najpopularniejszych pieśni patriotycznych w wykonaniu sopockich chórów szkolnych.

O godzinie 18,00 w Sopocie w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Jerzego, odbyła się koncelebrowana msza święta w intencji Ojczyzny, w której udział wzięły władze miasta Sopotu, wojsko, służby mundurowe, kombatanci z sopockiego Koła ŚZŻAK, liczne poczty sztandarowe, młodzież szkolna i mieszkańcy.

Po mszy świętej, uczestniczący w niej w asyście Orkiestry Marynarki Wojennej, Kompanii Honorowej WP i pocztów sztandarowych przeszli pod Pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu, gdzie odbył się Apel Pamięci oraz złożenie wiązanek kwiatów.

Uroczystość zakończono salwą honorową, odegraniem "Hasła WP" i sygnału "Cisza", oraz przemarszem Orkiestry Marynarki Wojennej i Kompanii Honorowej WP.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
10.11.2018

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
01.11.2018

 

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA KWATERZE AKOWSKIEJ
NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM.

1 listopada 2018 roku spotkaliśmy się pod Ścianą Pamięci na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim.

Byli kombatanci, członkowie Koła Gdańsk ŚZŻAK, członkowie rodzin pochowanych akowców, grupa rekonstrukcyjna „Czata 44” a także prezydent Paweł Adamowicz z rodziną.

Cieszy nas, że Kwatera Armii Krajowej jest odwiedzana także przez wiele osób przybywających w tym dniu na groby w inne rejony Cmentarza Łostowickiego.

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
01.11.2018

 

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA KWATERZE AK
NA CMENTARZU KOMUNALNYM W SOPOCIE

 01 listopada 2018 roku w dniu Wszystkich Świętych o godzinie 12:00 odbyło się na Kwaterze AK na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie spotkanie modlitewne w intencji żołnierzy AK i ich rodzin.

Wartę honorową przy Ścianie Epitafijnej pełnili harcerze i żołnierze.

Po modlitwie odmówionej przez księdza płk Jana Wołyńca, członkowie Koła Sopot ŚZŻAK, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, ppłk Krzysztof Rams z 33.dywizjonu operacyjnego Obrony Powietrznej w Gdyni, kmdr Włodzimierz Kułagin z 3.Flotylli Okrętów, oraz rodziny spoczywających na Kwaterze i osoby odwiedzające groby swoich bliskich na tutejszym cmentarzu, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Prezes Koła Sopot ŚZŻAK kol. Tomasz Kuplicki podziękował wszystkim którzy pamiętali o naszych kolegach akowcach.

 

relacja i zdjęcia: Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
12.10.2018

 

 

zdjęcia: Maria Rajtar

 

 

 

 

 

 

 

 

   
05.10.2018

 

 

 

   
27.09.2018

 

 

79.ROCZNICA POWSTANIA
POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
I SZARYCH SZEREGÓW.
- GDAŃSK

więcej zdjęć >>>

 

79.ROCZNICA POWSTANIA
POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
I SZARYCH SZEREGÓW.
- SOPOT

 27 września 2018 roku przy pomniku Armii Krajowej w Sopocie spotkali się kombatanci - członkowie Koła Sopot ŚZŻAK, Wicewojewoda Mariusz Łuczyk, Prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Przewodniczący Rady Miasta Sopotu Wieczesław Augustyniak, przedstawiciele Stowarzyszenia Dzieci Wojny, 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej, poczty sztandarowe sopockich szkół oraz uczniowie klas I-szych Szkoły Podstawowej nr 1 im Armii Krajowej wraz z rodzicami i mieszkańcy.

Dowódca Kompanii Reprezentacyjnej złożył komandorowi Kazimierzowi Pulkowskiemu meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości.

Uroczystość rozpoczęto Hymnem Państwa Polskiego.

Następnie przedstawicielka Biura Wojewody Pomorskiego Pani R. Wysocka odczytała decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o wyróżnieniu, na wniosek Zarządu Okręgu Pomorskiego Medalem "Pro Patria" następujących osób : Dariusza Kostrzewę, Jana Marianowskiego, por. Kacpra Zarychtę.

Dekoracji dokonał Wicewojewoda Mariusz Łuczyk w towarzystwie Prezesa Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Jerzego Grzywacza.

Po wręczeniu medali Wicewojewoda Mariusz Łuczyk - mówiąc o odchodach rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego nawiązał do tradycji walk Polaków w różnych okresach, zarówno w powstaniu styczniowym jak i w czasie wojny 1939 - 1945, wszystko dla Niepodległej Polski w której obecnie żyjemy.

Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przyznał Wicewojewodzie Mariuszowi Łuczykowi odznaczenie "Za Zasługi dla ŚZŻAK". Odznaczenie wręczyli Prezes i Wiceprezes Okręgu Pomorskiego Jerzy Grzywacz i Tomasz Kuplicki.

Następnie Prezes Oddziału Pomorskiego Stowarzyszenia Dzieci Wojny Bernard Skorowski i Wiceprezes Renata Krystoszek wyróżnili Błękitnym Krzyżem Zasługi Stowarzyszenia Dzieci Wojny Prezydenta miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. 

Po wręczeniu odznaczeń kmdr por. Andrzej Rejent odczytał Apel Pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała salwę honorową.  
Tradycyjnie w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego uczniowie klas I-szych Szkoły Podstawowej nr 1 im Armii Krajowej w Sopocie, pod pomnikiem Armii Krajowej ślubują na sztandar szkoły. Akt ślubowania odczytała Dyrektor mgr Sylwia Majewska.
Następnie wieńce i wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem AK członkowie Koła Sopot ŚZŻAK, Wicewojewoda Mariusz Łuczyk, władze m. Sopotu, delegacje: 3.Flotylli Okrętów, Akademia Marynarki Wojennej, Brygady Lotnictwa Morskiego, Spółdzielczego Instytutu Naukowego, SKOK-u, uczniowie sopockich szkół oraz Dariusz Kostrzewa.
Po złożeniu wieńców i kwiatów, oficerowie Marynarki Wojennej kmdr. Kazimierz Pulkowski i por. Kacper Zarychta pasowali kordzikiem pierwszoklasistów na uczniów Szkoły nr 1 im AK. Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale i upominki.

Odegranie "Hymnu do Bałtyku" i "Hymnu WP", złożenie meldunku o zakończeniu uroczystości i wyprowadzenie kompanii reprezentacyjnej zakończyło oficjalną część uroczystości dla upamiętnienia 79.rocznicy powstania Polskiego Państwa podziemnego i Szarych Szeregów.

Prezes Koła Sopot ŚZŻAK Tomasz Kuplicki podziękował wszystkim obecnym, szczególnie pocztom sztandarowym i uczniom sopockich szkół, rodzicom i mieszkańcom za udział w uroczystości.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej, zgodnie z tradycją, złożono kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki".

relacja i zdjęcia: Maria Rajtar

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
23.09.2018

 

MSZA W BAZYLICE MARIACKIEJ ZA PPP

zdjęcia: Jadwiga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
17.09.2018

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
15.09.2018

 


 

 

KONCERT Z OKAZJI DNIA WETERANA

W dniu 15 września 2018 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Weterana. Na koncert zaprosił Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. 

Prawie dwugodzinny koncert dostarczył wielu wzruszeń.

Na widowni zasiedli przede wszystkim weterani, ale także uczniowie szkół, rodzice i krewni młodych wykonawców

Wykonawcami byli: orkiestra symfoniczna, połączone chóry oraz soliści Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku.

Reżyseria koncertu i scenariusz Wojciech Rakowski, współpraca reżyserska i organizacja Magdalena Przygocka.

Relacja i zdjęcia: Iga Basińska

 

 

 

 


 


 

   
14.09.2018

 

 

SESJA NAUKOWA
„II WOJNA ŚWIATOWA – OPERACJE NA PAMIĘCI”

14 września 2018 roku w Dworze Artusa odbyła się konferencja naukowa poświęcona II wojnie światowej pt „Operacje na pamięci”.

Gościem specjalnym konferencji był Norman Davies.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK z Prezesem prof. Jerzy Grzywaczem i Honorowym Prezesem Koła Gdańsk-Wrzeszcz Romanem Rakowskim.

Konferencję otworzył prezydent Paweł Adamowicz.

Składała się ona z trzech części:

• Część pierwsza

- Prowadzenie dr hab.Waldemar Ossowski, prof.UG
- Wykład wprowadzający – prof. Norman Davies –
„II wojna światowa: miedzy doświadczeniem narodowym a globalnym”
- Dr hab. Piotr Kwiatkowski – „Pamięć wojny w badaniach opinii publicznej”
- Dr hab. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk „Wojna w muzeach świata – w poszukiwaniach sposobu opowieści”

• Część druga

- Dr hab. Peter Oliver Loew – „Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie I”
- Prof. Cezary Olbracht-Prondzyński – „Gdańsk i wojna – laboratorium pamięci. Spojrzenie II”
- Dr hab. Waldemar Ossowski – „ Westerplatte – w poszukiwaniu opowieści”

• Część trzecia

- Dyskusja panelowa – „Pamięć wojny: brzemię czy uwolnienie?” – prowadzenie prof. Paweł Machcewicz – uczestnicy: prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Ulrich Herbert, Taja Vovk van Gaal i Mykoła Riabczuk

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
03.09.2018

 

 WYSTAWA "WOJSKO NIEPODLEGŁEJ”

 

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
01.09.2018

 

godzina 4:45

 

godzina 10:00

 

godzina 12:00

 

 

więcej zdjęć >>>

 

 

79.ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ - SOPOT

1 września 2018 roku o godz. 11:00 w 79.rocznicę napaści Niemiec na Polskę pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu, odbyło się spotkanie władz samorządowych miasta Sopotu, kombatantów, przedstawicieli wojska, licznych pocztów sztandarowych, młodzieży i mieszkańców.

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski przemówieniem okolicznościowym rozpoczął uroczystość poświęconą upamiętnieniu pomordowanych i poległych w czasie wojny mieszkańców miasta Sopotu.
Następnie poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Uroczystość odbyła się w obecności wojskowej asysty honorowej odegraniem sygnałów "Baczność" i "Hasło WP".

Zakończyła odegraniem sygnału "Cisza".

relacja i zdjęcia: Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
15.08.2018

 

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO - SOPOT

15 sierpnia 2018 roku uroczystości Święta Wojska Polskiego w Sopocie rozpoczęły się o godz. 12:30 mszą święta w kościele pod wezwaniem św. Jerzego. Po mszy, której towarzyszyła wojskowa asysta honorowa, uczestniczący w niej kombatanci z Koła Sopot ŚZŻAK, władze miasta Sopotu, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy przeszli pod pomnik Armii Krajowej.

Dowódca 33.dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni przyjął meldunek od dowódcy kompanii honorowej o gotowości do rozpoczęcia uroczystości.

Po odegraniu hasła "Baczność", głos zabrał ppłk Krzysztof Rams, podkreślając znaczenie dzisiejszego Święta dla Wojska Polskiego.

Następnie Kompania Honorowa oddała salwę honorową, po której nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem Armii Krajowej.

Wiceprezes Okręgu Pomorskiego - Prezes Koła Sopot kol. Tomasz Kuplicki podziękował za udział w uroczystości.

Następnie, zgodnie z tradycją złożono kwiaty pod pomnikiem "Inki".

Uroczystości odbyły się z udziałem asysty Kompanii Honorowej 33.dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
11.08.2018

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

 

   
01.08.2018

 

 

74.ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
 - SOPOT. 

01 sierpnia 2018 roku o godz.10:00 pod pomnikiem Armii Krajowej w Sopocie spotkali się członkowie Koła Sopot ŚZŻAK; wśród nich Powstańcy Warszawscy: Elżbieta Skrzyńska, Alicja Faron-Przybylska, Jerzy Grzywacz oraz Jadwiga Bajdecka, władze miasta Sopotu, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy.

Przybyłych na uroczystość powitał Wiceprezydent miasta Sopotu Maciej Skwierawski.

Przesłanie bp. Józefa Gozdka - Biskupa Polowego Wojska Polskiego, z okazji 74.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odczytał ks. płk Jan Wołyniec.

Następnie poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem AK.

Po złożeniu kwiatów , wiceprezes Okręgu Pomorskiego - Prezes Koła Sopot ŚZŻAK kol. Tomasz Kuplicki wręczył kol. Marii Rajtar odznakę pamiątkową "Akcji Burza" przyznaną przez Okręg Pomorski , oraz podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości.

Tradycyjnie złożono kwiaty pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki".

Uroczystość, której towarzyszyła asysta wojskowa, zakończono odegraniem "Hasła Wojska Polskiego" i sygnałem "Cisza".

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   

26.06.2018

 

 

 


Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci

Prezesa Koła Gdańsk ŚZŻAK,

żołnierza Armii Krajowej Okręgu Nowogródek

kpt. Ryszarda Kozubowskiego

ps. Ryś.

Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się
w najbliższą sobotę (30.06.2018), o godzinie 11:00
na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

 

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 

 

   

 


 

18.05.2018

 


 


 

   
12.05.2018

 


 


 

   
10.05.2018

 


 


 

   
08.05.2018

 


 


 

   
03.05.2018

 

 

 

KONCERT W OPERZE BAŁTYCKIEJ

3 maja 2018 roku o godzinie 17:00 w Operze Bałtyckiej w Gdańsku na Alei Zwycięstwa 15 odbył się koncert z okazji 227.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 73.rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na spektakl zaproszenie wystosowali: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego kpt. Henryk Bajduszewski oraz Dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku prof. Warcisław Kunc.

Na widowni zasiedli przedstawiciele władz Miasta Gdańska, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy Gdańska. Była liczna reprezentacja Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK z Prezesem Jerzym Grzywaczem na czele.

Koncert nosił tytuł „Już nie zapomnisz mnie” i przeniósł widzów w świat piosenki przedwojennej.

Relacja i zdjęcia: Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
03.05.2018

 

MANIFESTACJA
POD POMNIKIEM KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO.

Na zaproszenie Prezydenta Pawła Adamowicza oraz Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej uczciliśmy świąteczne przedpołudnie 3 maja przy pomniku Jana III Sobieskiego.

Uroczystość upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja rozpoczęła się o godz.11:00 hymnem narodowym. Odśpiewany został nieoficjalny hymn uroczystości majowych „Witaj majowa jutrzenko”.

Przemawiali przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Przejmującą mowę wygłosił żołnierz Armii Krajowej, zesłaniec porucznik Jan Kowalczys.

Na koniec uroczystości pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego zostały złożone wieńce i został odegrany Marsz I Brygady.

Pod pomnikiem zebrali się przedstawiciele władz Miasta Gdańska, Związku Piłsudczyków RP, organizacji kombatanckich, młodzież szkolna i mieszkańcy Gdańska.

Relacja i zdjęcia: Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
02.05.2018

 

DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Prezydium Zarządu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK prosi swoich członków o wywieszenie w tym dniu z okien i balkonów polskich flag.

 


 

   
13.04.2018

 

 

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI OBCHODÓW
DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
oraz
78. ROCZNICY II MASOWEJ ZSYŁKI POLAKÓW NA SYBIR

13 kwietnia 2018 o godzinie 11:00 u stóp pomnika Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 78. rocznicy II masowej zsyłki Polaków na Sybir.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem oraz Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem na czele. Obecna także była Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Gdańsku Hanna Śliwa-Wielesiuk. Obecni byli kombatanci, byli zesłańcy, dzieci ofiar Katynia oraz liczni mieszkańcy Gdańska.

Przemówienie wygłosił Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Hanna Śliwa-Wielesiuk. Aktorka Krystyna Łubieńska odczytała wiersz Mariana Hemara „Katyń”.

Ksiądz kmdr por. Ryszard Preuss kapelan „rodziny Katyńskiej w Gdańsku odmówił modlitwę w intencji pomordowanych polskich oficerów.

Na zakończenie uroczystości został odczytany Apel Pamięci i złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”.

Relacja: Jadwiga Basińska, zdjęcia: Gabriela Gierłowska

 

więcej zdjęć >>>

  

   
09.04.2018    - 10.04.2018

 

XVII ZJAZD SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZY
DELEGATÓW ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

W dniach 9-10 kwietnia 2018 roku w Warszawie w Centrum Konferencyjnym MON odbył się XVII Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ŚZŻAK.

Zjazd udzielił absolutorium poprzedniemu Zarządowi Głównemu, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównemu Sądowi Koleżeńskiemu.

Po udzieleniu absolutorium delegaci przystąpili do wyboru nowych władz.

Prezesem Zarządu Głównego został wybrany ponownie
prof.dr hab.Leszek Żukowski.

Członkami Prezydium ZG, według liczby otrzymanych głosów zostali: Marek Cieciura, Hanna Stadnik, Jerzy Żelaśkiewicz, Ryszard Dorf, Teresa Stanek, Maciej Jarosiński, Wiesław J. Wysocki, Tadeusz Filipkowski, Mirosław Chada, Wojciech Parzyński.

Członkami Głównej Komisji Rewizyjnej, według liczby otrzymanych głosów zostali: Anna Wadas, Piotr Kosowicz, Jolanta Zakrzewska- Sosińska, Tadeusz Trela, Jerzy Kruppe, Edward Kwiatkowski, Tadeusz Stański.

Członkami Głównego Sądu Koleżeńskiego, według liczby otrzymanych głosów zostali: Jan Dąmbrowski, Krystyna Kulpa, Leon Kasperski, Krystyna Kodymowska, Andrzej Wojciechowski, Ryszard Brodowski, Janusz Kamocki, Henryk Józefowski, Julian Pawełek, Zbigniew Pusłowski, Jerzy Kaczkowski, Jan Rusak.

W trakcie trwania Zjazdu przyjęto  szereg uchwał i wniosków związanych z dalszą pracą organizacji.

Okręg Pomorski był reprezentowany przez Prezesa Jerzego Grzywacza oraz delegatów: Krystynę Cembrzyńską-Piłat, Tomasza Kuplickiego i Jadwigę Basińską.

Więcej Szczegółów o Zjeździe można przeczytać na stronie Zarządu Głównego.

www.armiakrajowa.org.pl  

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

 

   
01.03.2018

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
- Sopot

 01 marca 2018 roku o godz. 14:00 pod Pomnikiem Armii Krajowej rozpoczęły się uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem członków Koła Sopot ŚZŻAK, przedstawicieli władz miasta Sopotu i służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych i uczniów sopockich szkół.

Uroczystości towarzyszyła asysta Marynarki Wojennej, z wystawieniem posterunków Honorowych przy pomnikach: Armii Krajowej i Sanitariuszki "Inki".

Po odegraniu sygnału "Baczność" oraz sygnału "Hasło WP", głos zabrał Wiceprezydent miasta Sopotu Marcin Skwierawski, witając przybyłych na uroczystość.

Następnie, po odmówionej przez księdza modlitwie za wszystkich żołnierzy "podziemia niepodległościowego", poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Armii Krajowej i Pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki".

Uroczystość zakończono odegraniem "Ciszy".

Wszystkim obecnym za udział podziękował Prezes Koła Sopot ŚZŻAK kol. Tomasz Kuplicki.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
24.02.2018

 

 

UROCZYSTOŚĆ
W 76. ROCZNICĘ PRZEMIANOWANIA ZWZ W ARMIĘ  KRAJOWĄ
– KWATERA AKOWSKA NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM.

Koło Gdańsk wspólnie z władzami i bratnimi kołami Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezydentem Miasta Gdańska Pawłem Adamowiczem, Zastępcą Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, Przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, Stowarzyszeniem Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim przypomnieliśmy powołanie Armii Krajowej.

Relację z krótkiego, ale ważnego wydarzenia zamieścił portal gdansk.pl
http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Gdanskie-obchody-76-rocznicy-przeksztalcenia-ZWZ-w-Armie-Krajowa,a,102587 

Dziękujemy za organizację Prezesowi Stowarzyszenia Kwatera Akowska dr Januszowi Marszalcowi i Dyrektorowi Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Gdańska Maciejowi Kukli.

Szczególne podziękowania składamy nielicznym, ale dzielnym harcerkom z ZHRu.

Zwieńczeniem spotkania było zapalenia znicza na każdym grobie Kwatery Akowskiej.

Relacja Mateusz Jasik
fot. Iga Basińska

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
14.02.2018

 

76.ROCZNICA PRZEMIANOWANIA
ZWIĄZKU WALKI ZBROJNEJ NA ARMIĘ KRAJOWĄ 
- SOPOT

14 lutego 2018 r. pod pomnikiem Armii Krajowej w Sopocie, w 76. rocznicę przemianowania ZWZ na AK, spotkali się kombatanci z Koła Sopot ŚZŻAK.

Na uroczystość przybyli - Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Jarosław Bierecki, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Dowódca 3.Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski, Komendant Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. Tomasz Szubrycht, Komendant Portu Wojennego kmdr Jarosław Wypijewski, przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP, Związku Powstańców Warszawskich, poczty sztandarowe sopockich szkół, uczniowie, w tym najmłodsza klasa ze szkoły nr 1 im Armii Krajowej, oraz wielu mieszkańców Sopotu.

Uroczystość uświetniła Marynarka Wojenna wystawieniem Posterunku Honorowego przy pomnikach Armii Krajowej i "Inki", obecnością Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej.

Po odegraniu Hymnu przez Orkiestrę Reprezentacyjną, Dowódca 3.Flotylli Okrętów kontradmirał Krzysztof Jaworski przyjął meldunek dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej - gotowość do rozpoczęcia uroczystości.

Wiceprezes Okręgu - Prezes Koła Sopot ŚZŻAK kol. Tomasz Kuplicki powitał przybyłych na uroczystość poświęconą 76.rocznicy przemianowania ZWZ na AK.

Prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK kol. Jerzy Grzywacz w krótkich słowach przedstawił historię ZWZ i decyzję przekształcenia na AK.

Następnie kol. Jerzy Grzywacz i kol. Tomasz Kuplicki, w imieniu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK wyróżnili Medalem Pamiątkowym "XXV.lecia działalności Okręgu Pomorskiego" Wicewojewodę Mariusza Łuczyka, Prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego i płk. Związku Piłsudczyków RP Dariusza Łaszycę.

Pamiątkowe odznaki, upamiętniające Akcję "Burza" otrzymali - kmdr prof. Tomasz Szubrycht, Zbigniew Borkowski, Jarosław Bierecki.

Po wręczeniu wyróżnień, głos zabrali Wicewojewoda Mariusz Łuczyk i Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, podkreślając bohaterstwo żołnierzy AK w czasie wojny, oraz dziękując nauczycielom i młodzieży za liczny udział w uroczystościach upamiętniających walkę o wolną Ojczyznę.

Następnie liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Armii Krajowej.

Prezes Koła Sopot ŚZŻAK kol. Tomasz Kuplicki podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości.

Uroczystość pod pomnikiem Armii Krajowej w Sopocie, zakończyła się odegraniem Hasła "Cisza" i defiladą Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem AK, zgodnie z tradycją, złożono wiązanki pod pomnikiem Danuty Siedzikówny - Sanitariuszki "Inki".

Relacja i zdjęcia Maria Rajtar

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
26.01.2018

 

 

GDAŃSKIE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA
PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU.

W piątek, 26 stycznia, w Gdańsku uczczono pięć milionów żydowskich ofiar Holokaustu. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Kindertransportów na placu przed Dworcem Kolejowym w Gdańsku Głównym.

Przemówienie wygłosił Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O swoich przeżyciach mówiła Magdalena Wyszyńska osoba ocalała z Holokaustu.

Później członkowie gminy żydowskiej z gdańskiej synagogi odmówili kadysz za zmarłych.

W uroczystości wzięli udział: senatorowie Bogdan Borusewicz i Antoni Szymański, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek, wiceprzewodnicząca Agnieszka Owczarczak, radni Andrzej Kowalczys, Adam Nieroda, Teresa Wasilewska, Mateusz Skarbek, Piotr Dzik, Lech Kazimierczyk, Mirosław Zdanowicz oraz Kazimierz Koralewski.

Były delegacje młodzieży gdańskich szkół z pocztami sztandarowymi. Między innymi ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. Władysława Andersa
i I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Obecni byli członkowie Koła Gdańsk ŚZŻAK.

 

 

 

 

 

 

   
11.01.2018

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE W KOLE GDAŃSK

W dniu 11.01.2018 w siedzibie Koła Gdańsk SZŻAK odbyło się Spotkanie Opłatkowe. Spotkanie było bardzo wzruszające. Udział wzięli kombatanci z Koła Gdańsk z Prezesem Ryszardem Kozubowskim, Prezes Okręgu Pomorskiego Jerzy Grzywacz, Wiceprezes Krystyna Cembrzyńska-Piłat, Prezesi zaprzyjaźnionych Kół Wrzeszcz i Oliwa oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim z Prezesem Januszem Marszalcem. Byli obecni członkowie nadzwyczajni z Koła Gdańsk oraz młodzież szkolna.

Przybyli też zaproszeni goście pani Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, radny Andrzej Kowalczys i przedstawiciel MHMG Grzegorz Jedlicki. Modlitwę odmówił ksiądz Krzysztof Czaja.

Był czas na wspomnienia i rozmowy. 

Relacja: Jadwiga Basińska
Fotografie: Jadwiga Basińska, Katarzyna Jesionowska i Mateusz Jasik

 

więcej zdjęć >>>

 

   

 

   

KOMUNIKATY 2017 rok

KOMUNIKATY 2016 rok

KOMUNIKATY 2015 rok

KOMUNIKATY 2014 rok

KOMUNIKATY 2013 rok

KOMUNIKATY 2012 rok

KOMUNIKATY 2011 rok

KOMUNIKATY 2010 rok

KOMUNIKATY 2009 rok

 

 

 

  WSTECZ