Komunikaty:

Informacje o spotkaniach i uroczystościach:

   
   
   
24.12.2023

 

Wszelkiej pomyślności, szczęścia, zdrowia i radości
z okazji Świąt Bożego Narodzenia
oraz Nowego 2024 Roku

życzy
Zarząd Okręgu Pomorskiego
Światowego Związku Żołnierzy
Armii Krajowej

 

 

 

   
07.12.2023

 

   SPOTKANIE OPŁATKOWE ŚRODOWISK KOMBATANCKICH
   - GDAŃSK

W dniu 7 grudnia 2023 przedstawiciele środowisk kombatanckich uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Przewodniczącego Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego Karola Wardańskiego.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowali Prezes Okręgu Pomorskiego prof. Jerzy Grzywacz, kmdr Roman Rakowski kawaler orderu VM, Jan Kowalczys oraz Prezes Koła Gdańsk Jadwiga Basińska i członek Koła Gdańsk Wrzeszcz_Oliwa Wojciech Rakowski.

W czasie trwania uroczystości Wicemarszałkini Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, Pełnomocnik Marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Andrzej Kowalczys oraz Tamara von Wiecka-Olszewska z Biura ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi zostali odznaczeni za zasługi i pomoc udzielaną członkom Związku Sybiraków.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Relacja i fotografie: Iga Basińska

spotkanie opłatkowe

 

więcej zdjęć >>>

 

 

 

   
29.11.2023
 - 30.11.2023

    SPOTKANIA W NOWEJ SIEDZIBIE NA DOLNEJ BRAMIE 8
     - GDAŃSK

Działamy!

Po trudach przeprowadzki i adaptacji rozwijamy działalność w nowej siedzibie.

W środę 29 listopada odbyło się inauguracyjne spotkanie Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, w którym gościnnie wzięły udział także przedstawicielki Związku Sybiraków RP.

Zebranych powitali: kol. Jadwiga Barbara Basińska, Prezes Koła i dr Janusz Marszalec, Prezes Stowarzyszenia Kwatera AK na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

29 listopada zaszczycił nas kol. z Koła Wrzeszcz-Oliwa kmdr Roman Rakowski VM.

Z kolei 30 listopada Centrum Dolna Brama zorganizowało spotkanie w sprawie współpracy ze szkołami.

O planowanych warsztatach, wykładach i uroczystościach będziemy na bieżąco informować.

Relacja: Mateusz Jasik
Fotografie: Waldemar Kowalski i Mateusz Jasik

śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 

 

 
   
10.11.2023
 - 11.11.2023
    105.ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
     -
GDAŃSK

10 listopada jak co roku pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się oficjalne miejskie uroczystości w rocznicę odzyskania niepodległości.

Uczestnicy uroczystości wypełnili plac przed pomnikiem. Władze miasta Gdańska reprezentowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak i wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. Przybyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, gdańscy radni i parlamentarzyści. Były obecne liczne poczty sztandarowe, wojsko, delegacja policki i dzieci i młodzież szkolna.

Odśpiewano Hymn Polski i Marsz I Brygady.

Po modlitwie, odczytano apel pamięci i oddział wojskowy oddał salwę honorową. Delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Na zakończenie uroczystości zostały wypuszczone gołębie.

11 listopada ulicami Starego i Głównego Miasta przemaszerowała Parada Niepodległości, która zakończyła się pod Zieloną Bramą pamiątkowym zdjęciem.

Relacja i zdjęcia: Iga Basińska i Mikołaj Dreżewski

 

 

więcej zdjęć >>>

 

 

 

   
10.11.2023

narodowe święto niepodległości

 

 

   
01.11.2023

 

modlitwa międzywyznaniowa

 

 

   
26.10.2023

 

LEKCJE HISTORII NA KWATERZE AKOWSKIEJ NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM - GDAŃSK

Przed Dniem Wszystkich Świętych odwiedzamy groby na gdańskiej nekropolii – Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim.

W tym roku członkom Koła Gdańsk Januszowi Marszalcowi i Mateuszowi Jasikowi, którzy zorganizowali to spotkanie towarzyszyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 60 w Gdańsku.

Dla uczniów była to lekcja historii. O życiu w czasie wojny, patriotyzmie, tajnym nauczaniu, żołnierzach Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Powstaniu Warszawskim opowiadał prof. Mjr w stanie spoczynku Jerzy Grzywacz.

Młodzi ludzie słuchali uważnie i zadawali szereg pytań.

Po tej rozmowie uczniowie sprzątali groby i zapalali znicze.

Następnego dnia spotkanie takie odbyło się na sopockim Cmentarzu Katolickim. Czynny udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Sopocie.

Relacja: Iga Basińska

śzżak

 

śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
19.10.2023

 

xv bal seniora gdańsk

 

XV BAL SENIORA - GDAŃSK

19 października 2023 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. odbył się XV Bal Seniora.

Na zaproszenie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz przybyło liczne grono seniorów. Wśród nich byli też przedstawiciele organizacji kombatanckich; w tym Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Relacja: Jadwiga Basińska

xv bal seniora gdańsk

 

xv bal seniora gdańsk

 

xv bal seniora gdańsk

 

xv bal seniora gdańsk

 

 

   
13.10.2023

 

PASOWANIE NA UCZNIA - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2 IM.ARMII KRAJOWEJ NA MORENIE - GDAŃSK

Jak co roku Prezes Okręgu Pomorskiego Jerzy Grzywacz i prezesi gdańskich kół ŚZŻAK otrzymali zaproszenia na pasowanie na ucznia klas pierwszych od Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej na gdańskiej Morenie.

Do tej szkoły uczęszcza około 1300 uczniów, a dzieci rozpoczynających w tym roku naukę w pierwszych klasach było 190.

W uroczystości wzięli także udział rodzice pierwszaków.

Członkowie ŚZŻAK obecni na uroczystości zawiesili na szyjach uczniów pamiątkowe medale.

Relacja: Jadwiga Basińska

pasowanie na ucznia szkoła podstawowa nr 2 im.armii krajowej

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
12.10.2023

 

 

 

 


 

   
02.10.2023

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKIEJ ZBRODNI POMORSKIEJ 1939 - GDAŃSK

W dniu 2 pażdziernika2023 roku w Sali Niebo Polskie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.

Na zaproszenie Marszałka Województwa Pomorskiego przybyli liczni reprezentanci organizacji kombatanckich i seniorzy a wśród nich przewodniczący Kolegium do spraw Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego - Karol Wardański. Zaproszenie przyjął również pan Maciej Kukla - kierownik referatu Organizacyjno - Protokolarnego Miasta Gdańska.
Na sali byli także nauczyciele i uczniowie szkoły nr 58 im Kazimierza Sołtysika w Gdańsku.

Uroczystość rozpoczął Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego.

Następnie wykład historyczny zaprezentowała kustosz Elżbieta Grot, która opowiedziała o badaniach nad zbrodniami niemieckimi na ludności polskiej z Pomorza. Ofiarami byli obywatele polscy narodowości polskiej i żydowskiej, przedstawiciele różnych warstw społecznych: inteligencji, duchowieństwa, robotników i właścicieli ziemskich oraz osoby chore psychicznie.

Większość ofiar II wojny światowej na Pomorzu nie zginęła w obozach koncentracyjnych, czy w wyniku działań zbrojnych, lecz została rozstrzelana i pochowana w dołach śmierci.

Skala zbrodni na Pomorzu Gdańskim jesienią 1939 r. była największą w tym czasie w okupowanej Polsce i była pierwszą tak wielką akcją eksterminacyjną wymierzoną w ludność cywilną. Polscy historycy szacują, że w 1939 r. na Pomorzu Gdańskim Niemcy zamordowali od 20 do 40 tys. osób. Do tej pory z imienia i nazwiska zidentyfikowano blisko 10 tys. ofiar.

Całą uroczystość uświetnił występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Gdańsku, które zaprezentowały program muzyczny oparty na pieśniach patriotycznych.

Relacja: Jadwiga Basińska na podstawie wykładu pani Elżbiety Grot

śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
09.10.2023

 

POŻEGNANIE Z DOTYCHCZASOWĄ SIEDZIBĄ KOŁA GDAŃSK

Od 30 lat siedzibą Koła Gdańsk Okręg Pomorski ŚZŻAK był lokal w kamienicy na ulicy Chlebnicka 36. Dzisiaj żegnamy się z dotychczasową siedzibą i przenosimy do pomieszczenia na ulicy Dolna Brama 8.

W Centrum Dolna Brama 8 znalazły swoje miejsce także inne gdańskie organizacje kombatanckie. Opiekę nad Centrum Dolna Brama 8 sprawuje Urząd Miejski w Gdańsku.

Mamy nadzieję, że nowy lokal będzie tak samo przyjazny jak poprzedni.

Relacja: Iga Basińska

koło gdańsk chlebnicka

 

tablica śzżak

 

dolna brama 8

 


 
   
08.10.2023

 

koncert weterana

 

Na koncert będzie trzeba mieć zaproszenie.

Proszę aby osoby, które chciałyby obejrzeć to widowisko
zgłaszały się do mnie.

                                     Jadwiga Basińska Prezes Koła Gdańsk ŚZŻAK.

 

KONCERT WETERANA  - GDAŃSK

W dniu 8 października 2023 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się koncert „W czasie deszczu dzieci się nudzą,,,piosenki z Kabaretu Starszych Panów” według pomysłu i reżyserii Wojciecha Rakowskiego.

Zebranych powitała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Przy szczelnie wypełnionej sali weterani, seniorzy, nauczyciele i uczniowie oklaskiwali solistów: Dorotę Lulkę, Pawła Nowaka, Macieja Sadowskiego i Orkiestrę Kameralną Progres.

Wszyscy bawili się bardzo dobrze.

Relacja: Iga Basińska

koncert weterana śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
  05.10.2023

 

śzżak 84 rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej

 


 

   
  27.09.2023

 

śzżak 84 rocznica utworzenia PPP

 


 

   
  17.09.2023

 

śzżak 84 rocznica agresji sowieckiej na Polskę, dzień sybiraka

 


 

   
  07.09.2023

 

WYKŁAD „OCALONE I PODAROWANE” - GDAŃSK

W Sali Wielkiej Wety w Ratuszu Głównego Miasta wysłuchaliśmy wykładu „Ocalone i podarowane”. Wykład wygłoszony został przez Mateusza Jasika kierownika Wartowni nr 1 na Westerplatte – członka Koła Gdańsk ŚZŻAK.

Mateusz Jasik opowiadał o nowych obiektach w kolekcji Wartowni nr 1 na Westerplatte. Takim eksponatem jest żeliwna tablica poświęcona majorowi Henrykowi Sucharskiemu, drzwi karceru z zapiskami więźniów, które pochodzą prawdopodobnie z jednego podobozu KL Stutthof i powojenny zbiór dokumentów ilustrujących działalność Koła z Nowego Portu ZBOWiD.

Ten ostatni eksponat jest bardzo interesujący dla ŚZŻAK. Kronikarką w Kole Nowy Port ZBOWiD-u była Halina Wróblewska-Ufnowska – żołnierz Armii Krajowej i członkini Koła Gdańsk ŚZŻAK.

Relacja: Jadwiga Basińska

śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
  06.09.2023

 

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
Prezes Zarządu Głównego ŚZŻAK por. Teresy Stanek ps. Mitsuko.
Cześć Jej Pamięci!

Teresa Stanek

 


 

   
  01.09.2023

 

 

 

   
  30.08.2023

 

KONFERENCJA SZKOLENIOWA
- GDAŃSK

Samorząd Województwa Pomorskiego zorganizował Konferencję szkoleniową pt. „Seniorze, czy chcesz usprawnić działanie swojej organizacji? Poznaj zasady i zdobądź umiejętności, które Twoją skuteczność wyniosą na wyższy poziom”.

Konferencja odbyła się 30 sierpnia 2023 roku w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Głównym celem konferencji było podniesienie świadomości na temat kształtowania wizerunku organizacji.

Podczas konferencji seniorzy mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach profilaktycznych.

Konferencję otworzyła Marszałej Agnieszka Kapała-Sokalska.
W Konferencji wzięli udział członkowie Koła Gdańsk.

Relacja – Jadwiga Basińska

ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

 

ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

 

 

   
  26.08.2023

 

PIKNIK NA DOLNEJ BRAMIE 8
- GDAŃSK

W sobotę 26 sierpnia 2023 roku odbył się piknik połączony z otwarciem Centrum Dolna Brama. Będzie to siedziba Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych Wydziału Rozwoju Społecznego, Centrum Informacji i Animacji Społecznych oraz centrum Weterana i Edukacji Patriotycznej.

W otwarciu Centrum udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W budynku tym swoje lokum znalazły gdańskie organizacje kombatanckie. Między innymi Koło Gdańsk ŚZŻAK i Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim. Te dwie organizacje będą musiały opuścić swoją dotychczasową siedzibę na ulicy Chlebnickiej 36 i przenieść się do budynku Dolna Brama 8.

W pikniku wzięli udział członkowie Koła Gdańsk i Stowarzyszenia Kwatera Akowska. Zwiedziliśmy wyremontowane i przygotowane dla nas wnętrza.

Relacja Iga Basińska

ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
  26.08.2023

 

                                                                            

 

 

   
  24.08.2023

 

100. URODZINY JANINY SIENKIEWICZ
- KOŁO GDAŃSK

Dziś uroczyście obchodziliśmy setne urodziny Janiny Sienkiewicz – kombatantki Armii Krajowej, nauczycielki gdańskich szkół.

Pani Janina pochodzi spod Lidy na Kresach, po wojnie przyjechała do Gdańska. Tutaj skończyła studia, złożyła rodzinę i pracowała.

Do Koła Gdańsk ŚZŻAK wstąpiła w 1990 roku. Aktywnie uczestniczyła w pracach Koła dopóki starczało jej sił i zdrowia.

Wśród uczestników urodzin pani Janiny nie zabrakło weteranów AK z Mjr Jerzym Grzywaczem, Kmdr Romanem Rakowskim VM i Kpt.Tomaszem Kuplickim na czele.

Gospodarzem uroczystości była Prezes Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jadwiga Barbara Basińska.

Miasto Gdańsk reprezentowała Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, zaś Muzeum Gdańska wicedyrektor dr Janusz Marszalec.

Oczywiście licznie na uroczystości pojawili się członkowie Koła Gdańsk oraz członkowie rodziny pani Janiny.

Pani Janeczko - 200 lat!

Relacja: Mateusz Jasik, Maria Jagiełłowicz, Mikołaj Dreżewski i Jadwiga Basińska

śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
  11.08.2023

 

 

 

86.ROCZNICA LUDOBÓJSTWA POLAKÓW W ZSRR
PRZEZ NKWD W LATACH 1937 – 1938
 - GDAŃSK

11 sierpnia 2023 o godz. 12:00 na Cmentarzu Łostowickim u stóp kamienia upamiętniającego ofiary „operacji polskiej” NKWD w latach 1937 – 1938 odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych Polaków. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta Gdańska, organizacji kombatanckich, wojsko, uczniowie gdańskich szkół, poczty sztandarowe.

Pod kamieniem upamiętniającym zamordowanych Polaków liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki. Uroczystość zakończyło odtworzenie hymnu Sybiraków.

Relacja: Iga Basińska, zdjęcia: Ewa Glinka

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
  06.08.2023

 

 

 

   
  01.08.2023

 

 

79.ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
 - GDAŃSK

W niedzielę 30 lipca 2023 roku o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej została odprawiona msza święta koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów. W mszy uczestniczyli kombatanci żołnierze Armii Krajowej, członkowie gdańskich Kół ŚZŻAK.

1 sierpnia 2023 roku pomimo ulewnego deszczu pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego zebrało się kilkadziesiąt osób. Byli obecni powstańcy warszawscy, kombatanci, członkowie gdańskich Kół ŚZŻAK, władze Gdańska i Sejmiku Pomorskiego, posłowie, radni, wojsko i mieszkańcy Gdańska.

Dokładnie o godzinie 17:00 zawyły syreny dla upamiętnienia wybuchu powstania. Minutą ciszy upamiętniliśmy powstańców, którzy zmarli w ostatnim roku.

Głos zabrała prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Po niej o powstaniu opowiadał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzy Grzywacz ps. Tapir – harcerz z Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski.

Po wspólnej modlitwie i apelu pamięci kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała salwę honorową.

Delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Następnie przeszliśmy pod pomnik Harcerek i Harcerzy pomordowanych w czasie II Wojny Światowej. Tam też zostały złożone wiązanki kwiatów. Uroczystość została zakończona utworzeniem harcerskiego kręgu.

Zdjęcia: Iga Basińska i Tamara von Wiecka-Olszewska

śzżak

 

więcej zdjęć >>>

 

 
   
  01.08.2023

79.ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
 - INSPEKTORAT SŁUPSK

1 sierpnia to ważne święto dla Inspektoratu, w tym roku obchodzimy 79. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Do naszego Inspektoratu należało wielu Powstańców Warszawskich. Ostatnim był kpt. Mieczysław Maciaszek ps. Łysy.

Delegacja ŚZŻAK w składzie prezes Przemysław Skrzypiec, Zygmunt Kulczewski i Jadwiga Staniuk(27WDPAK) uczestniczyła w obchodach oraz złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Powstańców Warszawskich.

Relacja: Marcin Lasoń

 

 

   
  23.06.2023

 

 UROCZYSTOŚĆ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8
IM ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

-
INSPEKTORAT SŁUPSK

W dniu 22 czerwca 2023 podczas zebrania zarząd Inspektoratu Słupsk za znaczny wkład pracy na rzecz ŚZŻAK oraz godne reprezentowanie słupskiego Inspektoratu nadał tytuł honorowego prezesa por. Zbigniewowi Hasowi ps. "Wilczek", byłemu prezesowi.

W dniu 23 czerwca br. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w szkole podstawowej nr 8 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Słupsku został przekazany na ręce dyrektor szkoły Pani Marty Dyjas akt nadania złotego krzyża 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

Złote krzyże zostały też wręczone przez wiceprezesa Okręgu kpt. inż. Tomasza Kuplickiego panu mec. Leonowi Kasperskiemu, ks. parałatowi Janowi Gieriatowiczowi i wiceprezydentowi miasta Słupska Markowi Golińskiemu.

Wiceprezes Kuplicki wręczył też książki "Fajna Ferajna" z płytą wyróżniającym się uczniom.

więcej zdjęć >>>

 

 
   
  03.06.2023

 

 AWANS I ODZNACZENIE DLA KOMBATANTA
-
INSPEKTORAT SŁUPSK

Relacja i zdjęcia: Marcin Lasoń

więcej zdjęć >>>

 

 

   
  12.06.2023

 

okręg pomorski śzżak

 

 

   
  18.05.2023

 

 

 

   
  12.05.2023

 

 

 

   
  10.05.2023

 

 

 

   
  08.05.2023

 

 

 

   
  13.04.2023

 

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
i 83. ROCZNICA II MASOWEJ ZSYŁKI POLAKÓW NA SYBIR.

W czwartek 13 kwietnia 2023 roku zebraliśmy się pod pomnikiem Golgoty Wschodu, aby uczcić dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i 83. rocznicę II masowej zsyłki ofiar masowej zsyłki Polaków na Sybir.

W uroczystości uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej, Związku Sybiraków, organizacji kombatanckich, władz Gdańska, harcerze, wojsko i uczniowie gdańskich szkół.

Głos zabrała Prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej Hanna Śliwa-Wielesiuk i wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski. Była modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa i delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku w Bazylice Mariackiej odprawiona została msza święta w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Ofiar II masowej zsyłki Polaków na Sybir a także zmarłych członków Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków.

Relacja i zdjęcia Iga Basińska

więcej zdjęć >>>

 

 

   
  28.02.2023

 

78 rocznica podniesienia flagi państwowej RP na Dworze Artusa

 


 

 

   
  22.02.2023

 

83 rocznica egzekucji polskich działaczy w Wolnym Mieście Gdańsku

 


 

 

   
  14.02.2023

81. ROCZNICA PRZEMIANOWANIA
ZWIĄZKU WALKI ZBROJNEJ W ARMIE KRAJOWĄ
 -
GDAŃSK

Obchodziliśmy w Gdańsku 81 rocznicę przemianowania Związku Walki zbrojnej w Armię Krajową.

W niedzielę 12 lutego 2023 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku została odprawiona msza w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. W mszy uczestniczyli kombatanci żołnierze Armii Krajowej; Prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK prof. Jerzy Grzywacz, Prezes Koła Wrzeszcz Cezary Burkiewicz i kawaler Orderu Virtuti Militari kmdr Roman Rakowski. Oprócz kombatantów w mszy uczestniczyli członkowie Koła Gdańsk, Wrzeszcz, Oliwa i Sopot, dowódca 7.Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej kmdr Tomasz Laskowski, poczty sztandarowe wystawione przez 7.Brygadę i bardzo liczne grono wiernych.

W dniu 14 lutego o godz. 18:00 na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim licznie zgromadzeni gdańszczanie uczcili pamięć pochowanych tam żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli o wyzwolenie Polski a po wojnie odbudowywali zniszczoną ojczyznę. Na każdej mogile zapłonęły białe i czerwone znicze. Była akcja „Światło dla Bohatera”.

Wśród zgromadzonych byli członkowie rodzin gdańskich AK-owców, członkowie organizacji kombatanckich, przedstawiciele wojska i policji, poseł KO Jerzy Borowczak, wiceprzewodnicząca klubu KO Kamila Błaszczyk, młodzież z gdańskich szkół. Po krótkich przemówieniach prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Prezesa Stowarzyszenia Kwatera Akowska dr Janusza Marszalca wszyscy zebrani przystąpili do zapalania zniczy na mogiłach pochowanych żołnierzy Armii Krajowej.

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

 

   
  11.02.2023

 

Kolejna bolesna strata w gronie gdańskich akowców.

11 lutego 2023 r. odeszła Zofia Zygmuntowicz, harcerka, żołnierz AK, uczestniczka operacji „Ostra Brama” w 1944 r., po wojnie lekarka, jednak z najaktywniejszych członkiń Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Urodziła się w 1926 r. w Wilnie. W sierpniu i we wrześniu 1939 r. działała w punkcie mobilizacyjnym w Wilnie w ramach Pogotowia Harcerskiego. Po 17 września 1939 r. kontynuowała działalność harcerską w tajnym Hufcu Chorągwi Wileńskiej. W 1943 r. została zaprzysiężona w Armii Krajowej i delegowana do służby informacyjno-obserwacyjnej, łączności i sanitarnej. Była sanitariuszką w czasie operacji „Ostra Brama” w Wilnie (lipiec 1944).

Gdańszczanka od 1946 r. Działała w antykomunistycznej konspiracji (w tajnym harcerstwie). Ukończyła medycynę, pracowała jako lekarz otolaryngolog. Od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku działała aktywnie z mężem Zdzisławem w Światowym Związku Żołnierzy AK. Szczególnie angażowała się w organizację pomocy medycznej i socjalnej dla weteranek. Ostatnie lata była dla Pani Zofii trudne, ale do końca zachowała pogodę ducha. I taką ją zapamiętamy – aktywną, pomocną i serdeczną.

Wkrótce pożegnamy ją na naszej Kwaterze.

tekst: Janusz Marszalec i Mateusz Jasik
fot. Renata Dąbrowska

 


 

 

 
   
  24.01.2023

 

   
  21.01.2023

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o śmierci Krystyny Basińskiej - członkini Zarządu Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, założycielki strony internetowej Okręgu Pomorskiego, zaangażowanej niemal w każdą formę działalności Związku, niezwykle dzielnej kobiety.

Choć sama prawdopodobnie nie była zaprzysiężona w AK (nie wnioskowała o uprawnienia kombatanckie), to będąc wdową po żołnierzu Polskiego Państwa Podziemnego Henryku Basińskim, ponad 30 lat życia poświęciła na rzecz weteranów II wojny światowej. Sami akowcy w uznaniu zasług nadali jej tytuł członka zwyczajnego Związku, zarezerwowanego wcześniej wyłącznie dla osób o udokumentowanej służbie.

Krystyna Basińska nieodmiennie zadziwiała nas siłą ducha i umiejętnością zapalania kolejnych pokoleń do wolontariatu na rzecz weteranów. Jeździła z młodzieżą na wycieczki do muzeów, póki siły pozwalały uczestniczyła niemal na każdej uroczystości. Niewątpliwie to jak dziś funkcjonuje Koło Gdańsk, gdy żyje już tylko garstka kombatantów, jest ogromną zasługą wcześniejszej systematycznej kronikarskiej i popularyzatorskiej pracy Krystyny Basińskiej.

Dziś zamknięta została niezwykle ważna karta Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Krystyna Basińska żyła 99 lat.

tekst: Janusz Marszalec i Mateusz Jasik
fot. Renata Dąbrowska

Krystyna Basińska

 


 

 

 

KOMUNIKATY 2022 rok

KOMUNIKATY 2021 rok

KOMUNIKATY 2020 rok

KOMUNIKATY 2019 rok

KOMUNIKATY 2018 rok

KOMUNIKATY 2017 rok

KOMUNIKATY 2016 rok

KOMUNIKATY 2015 rok

KOMUNIKATY 2014 rok

KOMUNIKATY 2013 rok

KOMUNIKATY 2012 rok

KOMUNIKATY 2011 rok

KOMUNIKATY 2010 rok

KOMUNIKATY 2009 rok

 

 

 

  WSTECZ