INFORMACJA O PUBLIKACJACH I WYSTAWACH IPN
W LATACH 2002 – 2014

ZAPOWIEDZI NA LATA 2014

ZAPOWIEDZI NA LATA 2015

PORTALE EDUKACYJNE IPN

link do spisu  >>>

więcej informacji w siedzibie Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Sopot ul. Czyźewskiego 13.

Komunikaty:

Informacje o spotkaniach i uroczystościach:

   
   
01.03.2019

 

 

SOPOT - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

W dniu 01 marca 2019 roku, o godz. 14,oo, w Sopocie pod pomnikiem Armii Krajowej oraz pomnikiem sanitariuszki "Inki" odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez władze Miasta Sopotu z udziałem członków Koła Sopot ŚZŻAK.

Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe sopockich szkół oraz mieszkańcy.

Przy pomniku Armii Krajowej i pomniku "Inki" wystawione zostały posterunki honorowe Marynarki Wojennej oraz asysta werblisty i trębacza z Orkiestry Marynarki Wojennej.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Marynarki Wojennej kmdr Andrzej Ogrodnik, kmdr Kazimierz Pulkowski, delegacja Akademii Marynarki Wojennej, władze Miasta Sopotu wiceprezydent Marcin Skwierawski, Przewodniczący Rady Miasta Wieczesław Augustyniak, radni Grażyna Czajkowska i Lesław Orski, przedstawiciele innych organizacji oraz szkół.

Po powitaniu przybyłych na uroczystość i krótkim przemówieniu wiceprezydenta Sopotu Marcina Skwierawskiego, modlitwę za wszystkich walczących w czasie wojny i w okresie powojennym - żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych, odmówił ks. płk Jan Wołyniec.

Następnie przedstawiciele Koła Sopot ŚZŻAK, władze m. Sopotu, Marynarki Wojennej i pozostałe delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Armii Krajowej i "Inki".

Wszystkim obecnym na uroczystości podziękował wiceprezes Okręgu Pomorskiego - prezes Koła Sopot Tomasz Kuplicki.

Uroczystość zakończyła się odegraniem "Hasła Cisza".

Relacja i zdjęcia Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
28.02.2019

 

 

 

2019_02_28
KWATERA AKOWSKA NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM
77. ROCZNICA PRZEFORMOWANIA ZWZ W ARMIĘ KRAJOWĄ
 – ZAPALENIE ZNICZY NA GROBACH

28 lutego 2019 w 77. rocznicę przeformowania ZWZ w Armię Krajową spotkaliśmy się na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, wojska, harcerzy i mieszkańców Trójmiasta.

Szczególnie cieszy udział grupy kombatantów, którzy pomimo zaawansowanego wieku przybyli aby uczcić swoich towarzyszy broni pochowanych na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim. Kombatantom towarzyszyły rodziny.

Wysłuchaliśmy wystąpień pełniącej obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Wicewojewody Województwa Pomorskiego Mariusza Łuczyka, historyka i Prezesa Stowarzyszenia Kwatera Akowska dr Janusza Marszalca, , Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzego Grzywacza. Modlitwę zmówił Proboszcz kościoła garnizonowego pw. Matki Odkupiciela ksiądz Sławomir Pałka.

Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce pod Ścianą Pamięci.

Następnie nastąpiło zapalanie zniczy i ustawianie ich na grobach pochowanych akowców. Na Kwaterze jest 230 grobów. Na każdym zapłonęło światełko. Każdy z uczestników spotkania roznosił zapalone znicze.

relacja i fotografie: Jadwiga Basińska

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
14.02.2019

 

SOPOT – 77.ROCZNICA PRZEMIANOWANIA ZWIĄZKU WALKI ZBROJNEJ NA ARMIĘ KRAJOWĄ.

relacja: Maria Rajtar
Fotografie Maria Rajtar i Jadwiga Basińska

14 lutego 2019 r. w Sopocie, pod pomnikiem Armii Krajowej, odbyły się uroczystości związane z 77.rocznicą powstania Armii Krajowej.

c.d. relacji i więcej zdjęć >>>

 

 

 

 

   
06.02.2019

 

SOPOT - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. ARMII KRAJOWEJ
                     77. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ.

06 lutego 2019 roku w związku z 77. rocznicą przemianowania ZWZ na AK, w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im Armii Krajowej w Sopocie, odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursów: plastycznego dla klas I - III pt. "Patron naszej szkoły", oraz historycznego dla klas starszych, dotyczącego Armii Krajowej.

Konkursy odbywały się w szkołach noszących imię Armii Krajowej - w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie, Szkole Podstawowej nr 26 w Gdyni i Szkole Podstawowej nr 2 w Gdańsku.

Na uroczystość ogłoszenia wyników konkursów zaproszono członków Zarządu Koła Sopot ŚZŻAK prezesa Tomasza Kuplickiego i wiceprezes Marię Rajtar. Władze miasta Sopotu reprezentował Wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Po odśpiewaniu hymnu, dyrektor Szkoły Sylwia Majewska oraz prezes Koła Sopot ŚZŻAK Tomasz Kuplicki wręczyli w imieniu Okręgu Pomorskiego pamiątkowe medale wszystkim biorącym udział w konkursie oraz dyplomy i medale zwycięzcom w poszczególnych kategoriach.

Puchar Przechodni Prezesa Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im Armii Krajowej z Gdańska.
Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski wręczył Szkole nr 2 im Armii Krajowej nagrodę rzeczową.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny o Armii Krajowej.

Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
05.02.2019

 

ZEBRANIE KOŁA GDAŃSK ŚZŻAK.

W dniu 05.02.2019 odbyło się cotygodniowe zebranie Koła Gdańsk ŚZŻAK. Tym razem głównym tematem zebrania był pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, historia jego powstania, kłopoty z jego usytuowaniem, problemy z nagłośnieniem na uroczystościach i z parkującymi samochodami. Gościem Koła Gdańsk był Prezes Koła Wrzeszcz Wojciech Rakowski.

Tym razem zebranie Koła Gdańsk było połączone z rocznym zebraniem Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim.

Mieliśmy też jubilata. Urodziny obchodził Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska i członek zwyczajny Koła Gdańsk ŚZŻAK Janusz Marszalec.

 

 

 

 

 

 

   
27.01.2019

 

 

 

 

 

   
26.01.2019

 

ROCZNICA ZAMACHU NA FRANTZA KUTSCHERĘ
I SZTAFETA POKOLEŃ

 

Na zaproszenie Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego i Stowarzyszenia Kwatera Akowska grupa kombatantów ze ŚZŻAK z Prezesem Okręgu Pomorskiego prof.Jerzym Grzywaczem i Prezesem Koła Gdańsk Jadwigą Kuśmierek, wojsko, harcerze oraz pracownicy Muzeum Gdańska wzięli udział w trójmiejskich obchodach 75.rocznicy zamachu na Frantza Kutscherę.

Głos zabrali: Waldemar Stopczyński Prezes Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego i Janusz Marszalec Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska oraz prof. Jerzy Grzywacz Prezes Okręgu Pomorskiego.

Następnie pod Ścianą Pamięci zostały złożone wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalone znicze.

Po uroczystości na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim część osób udała się do Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta. Dział Edukacji Muzeum Gdańska w ramach współpracy przygotował wyjątkowe spotkanie. Pierwszy raz po wojnie Prezes Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jadwiga Kuśmierek w szerszym gronie podzieliła się swoimi wspomnieniami ze służby w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Dała się namówić ze względu na osobistą prośbę harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego. 

relacja: Mateusz Jasik i Jadwiga Basińska
fotografie: Jadwiga Basińska

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
17.01.2019

 

GRUPA REKONSTRUKCYJNA „CZATA49”, PIOTR CZEREPUK
I NAUCZYCIELE PRZY TRUMNIE
PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA
W ECS

Grupa młodzieży ze szkoły podstawowej nr 19 i 67 z Gdańska wraz ze swymi nauczycielami oddała ostatni szacunek i honor zmarłemu tragicznie Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

W kolejce żegnających Prezydenta - było tysiące gdańszczan. Nasz poczet sztandarowy oraz grupa cierpliwie czekała 4 godziny na tą możliwość. Nie mieliśmy wątpliwości, że tak trzeba było zrobić.

Gdańsk pięknie się rozwinął w ciągu ostatnich 20 lat - w czasie kiedy jego włodarzem był śp. Paweł Adamowicz.

Modlimy się za Pana. Zginął Pan na posterunku - jak żołnierz.

Dziękuję pani Justynie Sokół oraz Monice Szeląg za pomoc.

Relacja i zdjęcia: Piotr Czerepuk

 

 

 

 

 

   
15.01.2019

 

Szanowny Prezydencie Pawle!

Żegnamy Ciebie z ogromnym żalem i smutkiem nie tylko z powodu tego, że byłeś Prezydentem naszego Gdańska, ale także dlatego, że byłeś zawsze przyjacielem naszego Akowskiego Środowiska. Dzisiaj jesteś z nami w naszych modlitwach.

Niech dobry Bóg da Ci szczęście wiekuiste!


Światowy Związek Żołnierzy
Armii Krajowej
Okręg Pomorski

Prezes Jerzy Grzywacz
Jadwiga Kuśmierek
Jadwiga Basińska
Krystyna Basińska
Ewa Glinka

 

 

 

 

 

 


 

   
13.01.2019

 

 

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci informacją o zamachu na życie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pan Prezydent jest niezawodnym przyjacielem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wszystkich weteranów Armii Krajowej, dlatego tym mocniej wyrażamy troskę o jego zdrowie i nadzieję na szczęśliwe zakończenie tego dramatu.

Panie Prezydencie, łączymy się z Panem i Pańskimi bliskimi myślami i modlitwą.

 

 

   
12.01.2019

 

BENEFIS Z OKAZJI 90. URODZIN PROF. JERZEGO GRZYWACZA

6 stycznia 2019 roku Prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK prof. Jerzy Grzywacz skończył 90.lat. W Muzeum II Wojny 12 stycznia odbył się benefis z okazji tego jubileuszu.

Uroczystość, którą poprowadził Piotr Świąc rozpoczęła się przedstawieniem biografii wojennej i powojennej Jubilata.

Salę w Muzeum wypełnili zaproszenie goście: kombatanci, władze Gdańska, dyrekcja Muzeum, młodzież szkolna oraz przyjaciele Jubilata z różnych okresów jego życia.

Oprawę muzyczną uroczystości stanowiły pieśni patriotyczne oraz klasyczne utwory polskich kompozytorów.

Spotkanie zakończyło się składaniem życzeń.

Na koniec był tort

Relacja i zdjęcia: Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
03.01.2019

 

  SPOTKANIE OPŁATKOWE OKRĘGU POMORSKIEGO ŚZŻAK

03 stycznia 2019 r. w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu odbyło się Spotkanie Opłatkowe Okręgu Pomorskiego i Koła Sopot ŚZŻAK, na które przybyli członkowie AK z Kół: Sopotu, Gdańska, Gdyni, Wrzeszcza, Oliwy, Słupska oraz Związku Powstańców Warszawskich i Szarych Szeregów.

Spotkanie opłatkowe Okręgu Pomorskiego było poprzedzone promocją książki „In memoriam żołnierzy Armii Krajowej” opracowanej i wydanej staraniem Koła Sopot. Książka ma na celu upamiętnienie i oddanie czci zmarłym żołnierzom Armii Krajowej. Szczególne podziękowania za pracę włożoną w zebranie materiałów i wydanie książki zostały przekazane Ewie Ostrowskiej i Marii Rajtar. Do wydania albumu przyczynili się liczni sponsorzy.

Grupa wyróżnionych osób otrzymała egzemplarze książki wraz z pamiątkową dedykacją.

Przed spotkaniem opłatkowym grupa osób została uhonorowana odznaczeniem „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Byli to Prezes Barbara Pilarczyk-Gierak, Prezes Adam Meller i Rafał Kubiś.

Następna grupa osób została uhonorowana „Medalem XXV-lecia Okręgu Pomorskiego” – Gabriela Gierłowska, Jan Kozłowski, Paweł Lulewicz, Katarzyna Lech i Irena Teślak.

Medalami odznaczali Prezes Jerzy Grzywacz i Wiceprezes Tomasz Kuplicki.

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej nadał medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 30-lecia Związku Piłsudczyków RP następującym osobom: Prezesowi Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Jerzemu Grzywaczowi, Wiceprezesowi Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK  Tomaszowi Kuplickiemu, Ewie Ostrowskiej i Marii Rajtar.

Prezes Okręgu Pomorskiego prof. Jerzy Grzywacz przywitał przybyłych na spotkanie opłatkowe Akowców oraz zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, ks. płk Jan Wołyniec, kmdr Jarosław Wypijewski, kmdr Kazimierz Pulkowski, przedstawiciele władz m. Sopotu - Prezydent Jacek Karnowski, Przewodniczący Rady Miasta Wieczesław Augustyniak, Sekretarz Wojciech Zemła, gen. Związku Piłsudczyków RP Stanisław Śliwa, Prezes OPEC-u Janusz Różalski oraz przedstawiciele sponsorów i organizacji współpracujących z Okręgiem i Kołami AK.

W dalszej części uroczystości ks. płk Jan Wołyniec w krótkich słowach podziękował żołnierzom AK za ich trud i bohaterską postawę w czasie walk o wolną Ojczyznę, życząc zdrowia i dzieląc się opłatkiem.

Następnie wszyscy obecni składali sobie życzenia Świąteczne i Noworoczne.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjacielskiej atmosferze przy poczęstunku.

Relacja: Iga Basińska
zdjęcia: Iga Basińska i Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   

KOMUNIKATY 2018 rok

KOMUNIKATY 2017 rok

KOMUNIKATY 2016 rok

KOMUNIKATY 2015 rok

KOMUNIKATY 2014 rok

KOMUNIKATY 2013 rok

KOMUNIKATY 2012 rok

KOMUNIKATY 2011 rok

KOMUNIKATY 2010 rok

KOMUNIKATY 2009 rok

 

 

 

  WSTECZ