INFORMACJA O PUBLIKACJACH I WYSTAWACH IPN
W LATACH 2002 – 2014

ZAPOWIEDZI NA LATA 2014

ZAPOWIEDZI NA LATA 2015

PORTALE EDUKACYJNE IPN

link do spisu  >>>

więcej informacji w siedzibie Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Sopot ul. Czyźewskiego 13.

Komunikaty:

Informacje o spotkaniach i uroczystościach:

   
11.11.2019

 

 PARADA NIEPODLEGŁOŚCI W GDAŃSKU

Po raz XVII ulicami Gdańska przeszła Parada Niepodległości. Jak co roku parada wystartowała o godz. 9:30 z Podwala Staromiejskiego.

W Paradzie wzięli udział: władze Miasta z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele, radni Gdańska, uczniowie gdańskich szkół, liczne grupy rekonstrukcyjne, zabytkowe pojazdy, oddziały konne.

Wśród uczestników byli też kombatanci. ŚZŻAK reprezentował Prezes Jerzy Grzywacz w towarzystwie członków Koła Gdańsk.

Na trasie przemarszu stały tłumy gdańszczanek i gdańszczan z bialo-czerwonymi flagami i emblematami.

Parada zakończyła się na ulicy Długiej.

 

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
08.11.2019

 

SZTAFETA POKOLEŃ – UROCZYSTA AKADEMIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 19 W GDAŃSKU

 

 

Prezes Okręgu Pomorskiego Jerzy Grzywacz oraz członkowie Koła Gdańsk ŚZŻAK Wacław Juszko, Jadwiga Basińska i Ewa Glinka uczestniczyli w uroczystej akademii „Sztafeta Pokoleń” w Szkole Podstawowej nr 19 w Gdańsku. Akademia była częścią obchodów Święta Odzyskania Niepodległości.

Podziwialiśmy występy uczennic i uczniów szkoły.

Po akademii goście zostali zaproszeni na obiad.

Nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 19 jest założyciel grupy rekonstrukcyjnej „Czata 49” i jednocześnie członek Koła Gdańsk Piotr Czerepuk. Grupa ta występuje jak poczet sztandarowy Koła Gdańsk w wielu uroczystościach patriotycznych i pogrzebach naszych członków.

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
01.11.2019

 

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
NA KWATERZE AKOWSKIEJ NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM

Członkowie Koła Gdańsk spotkali się 1 listopada 2019 roku na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim w Dzień Wszystkich Świętych aby uczcić pamięć pochowanych tam żołnierzy Armii Krajowej. Pod Ścianą Pamięci wartę honorową pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej Czata 49. O godzinie 15:00 ruszyła procesja, która wyruszyła z Placu Apelowego i pierwszą stacją była Kwatera Akowska.

Na grobach zapłonęły znicze i pojawiło się mnóstwo kwiatów.

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
28.10.2019

 

POKAZ FILMU "OBROŃCY POCZTY”

Otrzymaliśmy zaproszenie na pokaz filmu „Obrońcy Poczty” w reżyserii Damiana Wenty. Zaproszenie wystosowali: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski i Dyrektor ECS Basil Kerski. Pokaz odbył się w Europejskim Centrum Solidarności przy wypełnionej po brzegi sali.

Na pokazie byli członkowie Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK z Prezesem Jerzym Grzywaczem.

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
12.10.2019

 

 

CZYN BOJOWY POLSKICH SIŁ ZBROJNYCH
NA FRONCIE WSCHODNIM

W sobotę 12. października 2019 roku o godz.11:00 przy pomniku „Tym co za polskość Gdańska” odbyła się uroczystość upamiętniająca czyn bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Froncie Wschodnim.

W uroczystości wzięli udział między innymi: przedstawiciele władz Miasta Gdańska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele, kombatanci, przedstawiciele różnych organizacji i wojska, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy Gdańska.

Na uroczystości przemawiali: prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Prezes Zarządu Okręgu Związku Inwalidów Wojennych Stanisław Skrzypski.

Uroczystość zakończyło składanie wieńców i wiązanek pod pomnikiem.

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
05.10.2019

 

 

80.ROCZNICA ROZSTRZELANIA OBROŃCÓW
POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU.
 

W sobotę 5 października 2019 roku w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku odprawiona została msza św. w intencji 38. Pocztowców zamordowanych na gdańskiej Zaspie oraz w intencji ich rodzin.

Mszę koncelebrował ksiądz kanonik Ludwik Kowalski.

W mszy uczestniczyli przedstawiciele rodzin pomordowanych pocztowców, pracownicy Poczty Polskiej, harcerze, poczty sztandarowe i mieszkańcy Gdańska.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowany był przez członków Koła Gdańsk.

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
27.09.2019

 

 

 80.ROCZNICA UTWORZENIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO i SZARYCH SZEREGÓW

27 września 2019 roku pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym odbyła się uroczystość upamiętniająca 80.rocznicę powstania tej organizacji.

W uroczystości wzięli udział kombatanci przedstawiciele władz Gdańska z zastępcą prezydenta Gdańska Piotrem Kowalczukiem na czele, przedstawiciele województwa pomorskiego, oficerowie Wojska Polskiego, kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej, orkiestra wojskowa, harcerze, uczniowie gdańskich szkół, poczty sztandarowe, przedstawiciele wielu instytucji miejskich, przedstawiciele muzeów i organizacji społecznych a także mieszkańcy Gdańska.

Prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK prof. Jerzy Grzywacz przypomniał historię powstania i działalności Podziemnego Państwa Polskiego.

Następnie zabrał głos zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk. Mówił o odwadze tych, którzy tworzyli Polskie Państwo Podziemne i stanęli do walki.

Wspólnie zmówiono modlitwę za poległych i odczytano apel pamięci.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.
Zebrani udali się pod pomnik Harcerzy i Harcerek Miasta Gdańska pomordowanych w czasie II wojny. Delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem.

29 września 2019 roku o godz. w Bazylice Mariackiej odprawiona została msza św. w intencji twórców Polskiego Państwa Podziemnego oraz kombatantów.

We wszystkich uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Kół Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK z Prezesem Okręgu Pomorskiego Jerzym Grzywaczem.

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
17.09.2019

 

 


 

   
02.09.2019

 

WYSTAWA "POLSKA PRASA WOJSKOWA 1939 - 1945"

2 września 2019 roku w Bibliotece PAN w Gdańsku została otwarta wystawa „Polska Prasa Wojskowa 1939 – 1945”. Wystawa została przygotowana z prywatnych zbiorów Marka Ney-Krwawicza. Jest to już 31 coroczna wystawa organizowana przez Marka Ney-Krwawicza i poświęcona różnym aspektom II wojny światowej.

2 września wystawę otworzył jej autor czyli Marek Ney-Krwawicz. Opowiadał o powstaniu i przygotowywaniu wystawy. Mówił jak słowo pisane towarzyszyło i ilustrowało walki i życie żołnierza polskiego w różnych zakątkach świata i na różnych polach bitew. Na wystawie znalazła się prasa wydawana między innymi w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Włoszech, Tobruku, na ORP”Błyskawica” i w obozie Lamsdorf.

Duża część wystawy poświęcona była prasie wydawanej w okupowanej Polsce z „Biuletynem Informacyjnym” na czele. Były gazety z okresu Powstania Warszawskiego.

W otwarciu wystawy uczestniczyli członkowie Koła Gdańsk ŚZŻAK.

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
01.09.2019

 

80. ROCZNICA OBRONY POCZTY POLSKIEJ W GDAŃSKU.

W niedzielę 1 września o godz.12:00 u stóp pomnika Obrońców Poczty Polskiej odprawiono mszę świętą. W uroczystości wzięli udział: kombatanci, rodziny pocztowców, pocztowcy, władze Miasta Gdańska, posłowie, radni, harcerze, uczniowie Zespołu Szkół Łączności, poczty sztandarowe, wojsko oraz duża grupa mieszkańców Gdańska.

ŚZŻAK reprezentował Prezes Okręgu Pomorskiego Jerzy Grzywacz oraz członkowie Koła Gdańsk Jan Kowalczys, Jadwiga Basińska oraz Piotr Czerepuk z grupą rekonstrukcyjną „Czata 49”.

Mszę odprawił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. 

Po mszy głos zabrał wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Głównym przesłaniem jego krótkiego przemówienia było „nigdy więcej wojny”. 

Następnie liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej.

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
11.08.2019

 


 

fot: Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
01.08.2019

 

 

 

2019.08.01 UROCZYSTE OBCHODY 75. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO POD POMNIKIEM POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO NA TARGU RAKOWYM

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w czwartek
1 sierpnia 2018 roku odbyły się uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na targu Rakowym w Gdańsku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Władz Miejskich, kombatanci, harcerze i licznie zebrani mieszkańcy.

Jako pierwsza głos zabrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Przywitała zebranych i mówiła o konieczności pamiętania o powstańcach i ich heroicznej walce. O tym, że wielu powstańców po wojnie osiedliło się w Gdańsku i brało udział w jego odbudowie.

Następnie zabrał w imieniu żołnierza Armii Krajowej honorowego Prezesa Koła Wrzeszcz komandora Romana Rakowskiego zabrał głos jego syn Wojciech Rakowski. Przeczytał on przygotowane przez ojca przemówienie.

Aktorka Krystyna Łubieńska uczestniczka Powstania warszawskiego podzieliła się osobistymi wspomnieniami i odczytała wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Modlitwę wygłosił ksiądz Prałat kmdr dr Marian Próchniak – Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów.

Po apelu pamięci pod pomnikiem zostały złożone wieńce i wiązanki od licznych delegacji.

W dniu 04.08.2019 o godz. 12 w Bazylice Mariackiej została odprawiona msza św. w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów. Mszę odprawił ksiądz Zdzisław Duma Gwardian i Rektor kościoła św. Jakuba. W mszy uczestniczył Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzy Grzywacz oraz członkowie Kola Gdańsk ŚZŻAK, poczty sztandarowe i licznie przybyli wierni.

relacja i fot. Jadwiga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
28.05.2019

 

POMORSKA NAGRODA MUZEALNA

We wtorek 28 maja 2019 roku po raz piąty przyznano Pomorską Nagrodę Muzealną. Uroczystość odbyła się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego.

Honorowy patronat nad konkursem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Do konkursu zgłoszono 35 propozycji z 15 pomorskich muzeów. Nagrody otrzymały dwie wystawy, książka, spektakl multimedialny
i przedstawienie teatralne.

Bardzo nas cieszy, że wyróżnienie otrzymał Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska za inscenizację multimedialną „Westerplatte- Światłocienie”.

Jest on sekretarzem Zarządu Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Gratulujemy!

relacja: Jadwiga Basińska,
 


fot: Muzeum Gdańska

 


fot: Janusz Marszalec

 

 

   
18.05.2019

 

fot. Ewa Glinka

 

 

 

 

 

   
12.05.2019

 

 

84. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

12 maja 2019 roku w 84 rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego spotkaliśmy się pod jego pomnikiem w Gdańsku Wrzeszczu.

W uroczystości wzięli udział: władze Gdańska, miejscy radni, członkowie Związku Piłsudczyków, kombatanci, wojsko, harcerze
i mieszkańcy naszego miasta.

Koło Gdańsk ŚZŹAK reprezentowały: Jadwiga Basińska i Ewa Glinka.

Uroczystość rozpoczęła się hymnem państwowym odegranym przez orkiestrę wojskową. Po hymnie głos zabrali: Zastępca Prezydenta Gdańska Alan Aleksandrowicz, europoseł Jarosław Wałęsa i Prezes gdańskiego Okręgu Związku Piłsudczyków Andrzej Adamczyk.

Po przemówieniach odmówiono modlitwę w imieniu marszałka i złożono wieńce u stóp pomnika. Na zakończenie uroczystości orkiestra odegrała Marsz I Brygady.

Relacja i fotografie Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
10.05.2019

 

UROCZYSTOŚĆ KU CZCI POLAKÓW  ZAMORDOWANYCH
W PONARACH POD WILNEM.

10.05.2019 r.

relacja: Jadwiga Basińska, fotografie: Ewa Glinka

10 maja pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Łostowickim odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna.

W uroczystości wzięli udział członkowie Rodziny Ponarskiej, a także władze Gdańska, pomorscy samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze i młodzież szkolna. Koło Gdańsk ŚZŻAK reprezentowały Gabriela Gierłowska i Ewa Glinka.

Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego. Po hymnie głos zabrali: Zastępca Prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch i Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Po przemówieniach pod Pomnikiem Ponarskim złożono kwiaty i wieńce, a także recytowano wiersze poświęcone zbrodni dokonanej pod Wilnem.

 

więcej zdjęć >>>

 

 

    
08.05.2019

 

74. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ
- GDAŃSK

08.05.2019

8 maja 2019 roku pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” odbyła się uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Uroczystość zorganizowały władze Gdańska. W uroczystości udział wzięli kombatanci wojenni, przedstawiciele wojewódzkich władz samorządowych, organizacji społecznych i administracyjnych, przedstawiciele wojska, harcerze i młodzież.

Okręg Pomorski ŚZŻAK reprezentowali Prezes Okręgu prof. Jerzy Grzywacz, komandor Roman Rakowski, Jadwiga Basińska i Ewa Glinka.

Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała hymn państwowy.

Przemówienia wygłosili przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Grzelak, Wicewojewoda Mariusz Łuczak oraz kpt. w st. spocz. Henryk Bajduszewski z Kolegium ds. dziedzictwa Kulturowo-Historycznego.
Po modlitwie ekumenicznej odczytany został apel pamięci oddający hołd wszystkim ofiarom wojny.

Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oddała salwę honorową.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem zostały zlożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Relacja i zdjęcia Iga Basińska

 


 

więcej zdjęć >>>

 

74. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ
- SOPOT

8 maja 2019 w 74.rocznicę zakończenia II Wojny Światowej przy Pomniku Armii Krajowej w Sopocie spotkani się Kombatanci Koła Sopot ŚZŻAK, Prezydent m. Sopotu Jacek Karnowski, Dowódca 3.Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, Komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Jarosław Wypijewski, ks.płk. Jan Wołyniec oraz harcerze i młodzież szkolna.

Przy Pomniku Armii Krajowej Posterunek Honorowy wystawiła Marynarka Wojenna. Obecne były poczty sztandarowe - Koła Sopot AK i sopockich szkół.

Uroczystość rozpoczął ks.płk Jan Wołyniec modlitwą za wszystkich żołnierzy walczących i poległych za Ojczyznę, na wszystkich frontach II Wojny Światowej.

Po odegraniu sygnału "Cisza" poszczególne delegacje złożyły pod Pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Po złożeniu wiązanek obecnym za udział w uroczystości podziękował Prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz Wiceprezes Okręgu Pomorskiego - Prezes Koła Sopot ŚZŻAK Tomasz Kuplicki, zapraszając do przejścia pod Pomnik Sanitariuszki "Inki", przy którym również Marynarka Wojenna wystawiła Posterunek Honorowy.

Po złożeniu kwiatów przez poszczególne delegacje, Prezes Koła Sopot Tomasz Kuplicki w czasie rozmowy z młodzieżą szkolną podziękował za kultywowanie przez nich pamięci, o tych wszystkich którzy polegli walcząc o wolną Polskę, w której obecnie żyją i uczą się.

Na zakończenie uroczystości odegrano Hasło Wojska Polskiego.

Uroczystość sponsorowana przez PORT GDYNIA.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
03.05.2019

228. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-MAJA. - SOPOT

3 maja 2019 o godz. 18,oo w Sopocie, w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego odbyła się koncelebrowana msza święta w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta – Wieczesław Augustyniak oraz radni, przedstawiciele 33.dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Gdyni, przedstawiciele służb mundurowych, Kombatanci z Koła Sopot ŚZŻAK, młodzież oraz mieszkańcy i turyści.

Msza odbyła się w asyście pocztów sztandarowych Wojska Polskiego, Straży Pożarnej i uczniów sopockich szkół.

Po mszy świętej uczestniczący w niej, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pocztów sztandarowych przeszli pod Pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy Urzędzie Miasta, gdzie Orkiestra Reprezentacyjna odegrała Hymn Państwowy.

Następnie, po przywitaniu obecnych przez Przewodniczącego Rady Miasta Wieczesława Augustyniaka i odczytaniu apelu przez oficera Marynarki Wojennej, poszczególne delegacje złożyły pod Pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystość zakończono Salwą Honorową, odegraniem Sygnału „Cisza” i Hasła WP oraz uroczystym przemarszem Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
02.05.2019

 

DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Prezydium Zarządu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK prosi swoich członków o wywieszenie w tym dniu z okien i balkonów polskich flag.

 

 

   
13.04.2019

 

 


 

   
27.03.2019

 

74. ROCZNICA POWROTU GDAŃSKA DO MACIERZY

27 marca 2019 uczczono 74. rocznicę powrotu Gdańska do Macierzy. Uroczystość była podzielona na trzy części. O godzinie 10:45 nastąpiło składanie kwiatów przy pomniku „Matki Polki i Rosjanki” na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Radzieckich w Gdańsku przy Placu Zebrań Ludowych, o godz. 11:20 złożono kwiaty przy pomniku „Tym Co Za Polskość Gdańska”. Główną częścią uroczystości było wciągnięcie flagi narodowej na Dworze Artusa.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Gdańska z Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, Wicewojewoda Mariusz Łuczyk, wojskowi, kombatanci, członkowie Koła Gdańsk i Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK z Prezesem Jerzym Grzywaczem, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy Gdańska.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Wicewojewoda Mariusz Łuczyk i Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

relacja i zdjęcia: Jadwiga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
16.03.2019

 

URODZINY KOMANDORA ROMANA RAKOWSKIEGO

16 marca 2019 roku w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta świętowaliśmy 95. urodziny kmdr Romana Rakowskiego - żołnierza Armii Krajowej, honorowego Prezesa Koła Wrzeszcz, kawalera Orderu Virtuti Militari.

W spotkaniu wzięli udział Prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, Wiceprezydenci Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, dowództwo gdańskiego Garnizonu, gdańscy duchowni z księdzem Prałatem Ireneuszem Bradtke, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Prezesem Jerzym Grzywaczem i Wiceprezesami Tomaszem Kuplickim i Krystyną Cembrzyńską-Piłat, rodzina i znajomi.

Uroczystość uświetnił występ Capelli Gedanensis.

Było wiele przemówień i życzeń oraz pamiątkowych odznaczeń dla jubilata. 

Na prośbę jubilata zamiast kwiatów przybyli goście wrzucali do puszki datki na rzecz: Europejskiego Centrum Solidarności i Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

relacja i zdjęcia: Jadwiga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
01.03.2019

 

 

SOPOT - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

W dniu 01 marca 2019 roku, o godz. 14,oo, w Sopocie pod pomnikiem Armii Krajowej oraz pomnikiem sanitariuszki "Inki" odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez władze Miasta Sopotu z udziałem członków Koła Sopot ŚZŻAK.

Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe sopockich szkół oraz mieszkańcy.

Przy pomniku Armii Krajowej i pomniku "Inki" wystawione zostały posterunki honorowe Marynarki Wojennej oraz asysta werblisty i trębacza z Orkiestry Marynarki Wojennej.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Marynarki Wojennej kmdr Andrzej Ogrodnik, kmdr Kazimierz Pulkowski, delegacja Akademii Marynarki Wojennej, władze Miasta Sopotu wiceprezydent Marcin Skwierawski, Przewodniczący Rady Miasta Wieczesław Augustyniak, radni Grażyna Czajkowska i Lesław Orski, przedstawiciele innych organizacji oraz szkół.

Po powitaniu przybyłych na uroczystość i krótkim przemówieniu wiceprezydenta Sopotu Marcina Skwierawskiego, modlitwę za wszystkich walczących w czasie wojny i w okresie powojennym - żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych, odmówił ks. płk Jan Wołyniec.

Następnie przedstawiciele Koła Sopot ŚZŻAK, władze m. Sopotu, Marynarki Wojennej i pozostałe delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Armii Krajowej i "Inki".

Wszystkim obecnym na uroczystości podziękował wiceprezes Okręgu Pomorskiego - prezes Koła Sopot Tomasz Kuplicki.

Uroczystość zakończyła się odegraniem "Hasła Cisza".

Relacja i zdjęcia Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
28.02.2019

 

 

 

2019_02_28
KWATERA AKOWSKA NA CMENTARZU ŁOSTOWICKIM
77. ROCZNICA PRZEFORMOWANIA ZWZ W ARMIĘ KRAJOWĄ
 – ZAPALENIE ZNICZY NA GROBACH

28 lutego 2019 w 77. rocznicę przeformowania ZWZ w Armię Krajową spotkaliśmy się na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, wojska, harcerzy i mieszkańców Trójmiasta.

Szczególnie cieszy udział grupy kombatantów, którzy pomimo zaawansowanego wieku przybyli aby uczcić swoich towarzyszy broni pochowanych na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim. Kombatantom towarzyszyły rodziny.

Wysłuchaliśmy wystąpień pełniącej obowiązki Prezydenta Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Wicewojewody Województwa Pomorskiego Mariusza Łuczyka, historyka i Prezesa Stowarzyszenia Kwatera Akowska dr Janusza Marszalca, , Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. Jerzego Grzywacza. Modlitwę zmówił Proboszcz kościoła garnizonowego pw. Matki Odkupiciela ksiądz Sławomir Pałka.

Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce pod Ścianą Pamięci.

Następnie nastąpiło zapalanie zniczy i ustawianie ich na grobach pochowanych akowców. Na Kwaterze jest 230 grobów. Na każdym zapłonęło światełko. Każdy z uczestników spotkania roznosił zapalone znicze.

relacja i fotografie: Jadwiga Basińska

 

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
14.02.2019

 

SOPOT – 77.ROCZNICA PRZEMIANOWANIA ZWIĄZKU WALKI ZBROJNEJ NA ARMIĘ KRAJOWĄ.

relacja: Maria Rajtar
Fotografie Maria Rajtar i Jadwiga Basińska

14 lutego 2019 r. w Sopocie, pod pomnikiem Armii Krajowej, odbyły się uroczystości związane z 77.rocznicą powstania Armii Krajowej.

c.d. relacji i więcej zdjęć >>>

 

 

 

 

   
06.02.2019

 

SOPOT - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. ARMII KRAJOWEJ
                     77. ROCZNICA POWSTANIA ARMII KRAJOWEJ.

06 lutego 2019 roku w związku z 77. rocznicą przemianowania ZWZ na AK, w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im Armii Krajowej w Sopocie, odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursów: plastycznego dla klas I - III pt. "Patron naszej szkoły", oraz historycznego dla klas starszych, dotyczącego Armii Krajowej.

Konkursy odbywały się w szkołach noszących imię Armii Krajowej - w Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie, Szkole Podstawowej nr 26 w Gdyni i Szkole Podstawowej nr 2 w Gdańsku.

Na uroczystość ogłoszenia wyników konkursów zaproszono członków Zarządu Koła Sopot ŚZŻAK prezesa Tomasza Kuplickiego i wiceprezes Marię Rajtar. Władze miasta Sopotu reprezentował Wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Po odśpiewaniu hymnu, dyrektor Szkoły Sylwia Majewska oraz prezes Koła Sopot ŚZŻAK Tomasz Kuplicki wręczyli w imieniu Okręgu Pomorskiego pamiątkowe medale wszystkim biorącym udział w konkursie oraz dyplomy i medale zwycięzcom w poszczególnych kategoriach.

Puchar Przechodni Prezesa Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK zdobyła Szkoła Podstawowa nr 2 im Armii Krajowej z Gdańska.
Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski wręczył Szkole nr 2 im Armii Krajowej nagrodę rzeczową.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny o Armii Krajowej.

Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK.

Relacja i fotografie Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
05.02.2019

 

ZEBRANIE KOŁA GDAŃSK ŚZŻAK.

W dniu 05.02.2019 odbyło się cotygodniowe zebranie Koła Gdańsk ŚZŻAK. Tym razem głównym tematem zebrania był pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, historia jego powstania, kłopoty z jego usytuowaniem, problemy z nagłośnieniem na uroczystościach i z parkującymi samochodami. Gościem Koła Gdańsk był Prezes Koła Wrzeszcz Wojciech Rakowski.

Tym razem zebranie Koła Gdańsk było połączone z rocznym zebraniem Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim.

Mieliśmy też jubilata. Urodziny obchodził Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska i członek zwyczajny Koła Gdańsk ŚZŻAK Janusz Marszalec.

 

 

 

 

 

 

   
27.01.2019

 

 

 

 

 

   
26.01.2019

 

ROCZNICA ZAMACHU NA FRANTZA KUTSCHERĘ
I SZTAFETA POKOLEŃ

 

Na zaproszenie Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego i Stowarzyszenia Kwatera Akowska grupa kombatantów ze ŚZŻAK z Prezesem Okręgu Pomorskiego prof.Jerzym Grzywaczem i Prezesem Koła Gdańsk Jadwigą Kuśmierek, wojsko, harcerze oraz pracownicy Muzeum Gdańska wzięli udział w trójmiejskich obchodach 75.rocznicy zamachu na Frantza Kutscherę.

Głos zabrali: Waldemar Stopczyński Prezes Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego i Janusz Marszalec Prezes Stowarzyszenia Kwatera Akowska oraz prof. Jerzy Grzywacz Prezes Okręgu Pomorskiego.

Następnie pod Ścianą Pamięci zostały złożone wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalone znicze.

Po uroczystości na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim część osób udała się do Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta. Dział Edukacji Muzeum Gdańska w ramach współpracy przygotował wyjątkowe spotkanie. Pierwszy raz po wojnie Prezes Koła Gdańsk Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jadwiga Kuśmierek w szerszym gronie podzieliła się swoimi wspomnieniami ze służby w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Dała się namówić ze względu na osobistą prośbę harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego. 

relacja: Mateusz Jasik i Jadwiga Basińska
fotografie: Jadwiga Basińska

 

 

więcej zdjęć >>>

 


 

   
17.01.2019

 

GRUPA REKONSTRUKCYJNA „CZATA49”, PIOTR CZEREPUK
I NAUCZYCIELE PRZY TRUMNIE
PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA
W ECS

Grupa młodzieży ze szkoły podstawowej nr 19 i 67 z Gdańska wraz ze swymi nauczycielami oddała ostatni szacunek i honor zmarłemu tragicznie Panu Prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi.

W kolejce żegnających Prezydenta - było tysiące gdańszczan. Nasz poczet sztandarowy oraz grupa cierpliwie czekała 4 godziny na tą możliwość. Nie mieliśmy wątpliwości, że tak trzeba było zrobić.

Gdańsk pięknie się rozwinął w ciągu ostatnich 20 lat - w czasie kiedy jego włodarzem był śp. Paweł Adamowicz.

Modlimy się za Pana. Zginął Pan na posterunku - jak żołnierz.

Dziękuję pani Justynie Sokół oraz Monice Szeląg za pomoc.

Relacja i zdjęcia: Piotr Czerepuk

 

 

 

 

 

   
15.01.2019

 

Szanowny Prezydencie Pawle!

Żegnamy Ciebie z ogromnym żalem i smutkiem nie tylko z powodu tego, że byłeś Prezydentem naszego Gdańska, ale także dlatego, że byłeś zawsze przyjacielem naszego Akowskiego Środowiska. Dzisiaj jesteś z nami w naszych modlitwach.

Niech dobry Bóg da Ci szczęście wiekuiste!


Światowy Związek Żołnierzy
Armii Krajowej
Okręg Pomorski

Prezes Jerzy Grzywacz
Jadwiga Kuśmierek
Jadwiga Basińska
Krystyna Basińska
Ewa Glinka

 

 

 

 

 

 


 

   
13.01.2019

 

 

Jesteśmy głęboko wstrząśnięci informacją o zamachu na życie Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pan Prezydent jest niezawodnym przyjacielem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i wszystkich weteranów Armii Krajowej, dlatego tym mocniej wyrażamy troskę o jego zdrowie i nadzieję na szczęśliwe zakończenie tego dramatu.

Panie Prezydencie, łączymy się z Panem i Pańskimi bliskimi myślami i modlitwą.

 

 

   
12.01.2019

 

BENEFIS Z OKAZJI 90. URODZIN PROF. JERZEGO GRZYWACZA

6 stycznia 2019 roku Prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK prof. Jerzy Grzywacz skończył 90.lat. W Muzeum II Wojny 12 stycznia odbył się benefis z okazji tego jubileuszu.

Uroczystość, którą poprowadził Piotr Świąc rozpoczęła się przedstawieniem biografii wojennej i powojennej Jubilata.

Salę w Muzeum wypełnili zaproszenie goście: kombatanci, władze Gdańska, dyrekcja Muzeum, młodzież szkolna oraz przyjaciele Jubilata z różnych okresów jego życia.

Oprawę muzyczną uroczystości stanowiły pieśni patriotyczne oraz klasyczne utwory polskich kompozytorów.

Spotkanie zakończyło się składaniem życzeń.

Na koniec był tort

Relacja i zdjęcia: Iga Basińska

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   
03.01.2019

 

  SPOTKANIE OPŁATKOWE OKRĘGU POMORSKIEGO ŚZŻAK

03 stycznia 2019 r. w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu odbyło się Spotkanie Opłatkowe Okręgu Pomorskiego i Koła Sopot ŚZŻAK, na które przybyli członkowie AK z Kół: Sopotu, Gdańska, Gdyni, Wrzeszcza, Oliwy, Słupska oraz Związku Powstańców Warszawskich i Szarych Szeregów.

Spotkanie opłatkowe Okręgu Pomorskiego było poprzedzone promocją książki „In memoriam żołnierzy Armii Krajowej” opracowanej i wydanej staraniem Koła Sopot. Książka ma na celu upamiętnienie i oddanie czci zmarłym żołnierzom Armii Krajowej. Szczególne podziękowania za pracę włożoną w zebranie materiałów i wydanie książki zostały przekazane Ewie Ostrowskiej i Marii Rajtar. Do wydania albumu przyczynili się liczni sponsorzy.

Grupa wyróżnionych osób otrzymała egzemplarze książki wraz z pamiątkową dedykacją.

Przed spotkaniem opłatkowym grupa osób została uhonorowana odznaczeniem „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”. Byli to Prezes Barbara Pilarczyk-Gierak, Prezes Adam Meller i Rafał Kubiś.

Następna grupa osób została uhonorowana „Medalem XXV-lecia Okręgu Pomorskiego” – Gabriela Gierłowska, Jan Kozłowski, Paweł Lulewicz, Katarzyna Lech i Irena Teślak.

Medalami odznaczali Prezes Jerzy Grzywacz i Wiceprezes Tomasz Kuplicki.

Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej nadał medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 30-lecia Związku Piłsudczyków RP następującym osobom: Prezesowi Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK Jerzemu Grzywaczowi, Wiceprezesowi Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK  Tomaszowi Kuplickiemu, Ewie Ostrowskiej i Marii Rajtar.

Prezes Okręgu Pomorskiego prof. Jerzy Grzywacz przywitał przybyłych na spotkanie opłatkowe Akowców oraz zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk, ks. płk Jan Wołyniec, kmdr Jarosław Wypijewski, kmdr Kazimierz Pulkowski, przedstawiciele władz m. Sopotu - Prezydent Jacek Karnowski, Przewodniczący Rady Miasta Wieczesław Augustyniak, Sekretarz Wojciech Zemła, gen. Związku Piłsudczyków RP Stanisław Śliwa, Prezes OPEC-u Janusz Różalski oraz przedstawiciele sponsorów i organizacji współpracujących z Okręgiem i Kołami AK.

W dalszej części uroczystości ks. płk Jan Wołyniec w krótkich słowach podziękował żołnierzom AK za ich trud i bohaterską postawę w czasie walk o wolną Ojczyznę, życząc zdrowia i dzieląc się opłatkiem.

Następnie wszyscy obecni składali sobie życzenia Świąteczne i Noworoczne.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjacielskiej atmosferze przy poczęstunku.

Relacja: Iga Basińska
zdjęcia: Iga Basińska i Maria Rajtar

 

więcej zdjęć >>>

 

 

   

KOMUNIKATY 2018 rok

KOMUNIKATY 2017 rok

KOMUNIKATY 2016 rok

KOMUNIKATY 2015 rok

KOMUNIKATY 2014 rok

KOMUNIKATY 2013 rok

KOMUNIKATY 2012 rok

KOMUNIKATY 2011 rok

KOMUNIKATY 2010 rok

KOMUNIKATY 2009 rok

 

 

 

  WSTECZ